Az önkormányzatokat tömörítő szövetség az idén XXI. alkalommal hirdette meg a legjobb balatoni strandok védjegyévé váló Kék Hullám Zászló strandminősítést. Az idén 46 strandüzemeltető vállalta a megmérettetést, némelyikük szabadstrandokkal és kempingekkel.
A Kék Hullám Zászló elnyerése mára rangos elismerés lett, ugyanakkor a jövőbeni fejlesztési irányok útmutatójává is vált a szakmai bírálóbizottság minősítése.
A helyszíni bejárások az iskolaszünet kezdete utáni héten zajlottak, a bírálóbizottságba a BSZ bevonta a partnerszervezeteit; a Nők a Balatonért Egyesület, a Balatoni Turizmus Szövetség, a Balatoni Kör, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park, valamint a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) képviselőit. Idén is egytől öt csillagig kaptak értékelést a nevezett strandok, ezzel is jelezve a fürdőhely szolgáltatásainak színvonalát, választékát. A nevező strandok közül 28 nyert ötcsillagos, 14 négycsillagos, és négy három csillagos Kék Hullám Zászlót.
A minősítés során vizsgálták:
- a parkolási viszonyokat
- a vizesblokkok állapotát, tisztaságát
- a strandok akadálymentesítésének szintjét
- a környezet állapotát (virágosítás, gyep, meder)
- a játszóterek minőségét, árnyékoltságát
- figyelembe vették a sportolási lehetőségeket
- a gyerekbarát szempontokra, mint a pelenkázó vagy családi öltöző meglétére is odafigyeltek
- számított a strandi vendéglátóhelyek kínálata, a helyi termékek jelenléte is
Három fürdőhely kapott „Okos Strand” minősítő oklevelet
Több különdíjat is osztottak a rendezvényen. Közöttük új a Smart Destination, amely a strandok digitális megközelíthetőségét vizsgálta. Három fürdőhely kapott „Okos Strand” minősítő oklevelet, akik közül a különdíjat Vonyarcvashegy Lido Strandja érdemelte ki. A strandok digitális megközelíthetősége új szempontként bekerül jövőre a BSZ minősítő rendszerébe is. Évente sok új innovatív megoldás, ötlet születik egy-egy strandon, amit érdemes a többieknek átvenniük.
Az elmúlt években hatalmas fejlődésen ment keresztül szinte valamennyi balatoni strand. Szinte valamennyi strandon találhatók ma már baba-mamabarát szobák, családbarát öltözők, vizesblokkok, de köztük is van kimagasló, amely gyerek- és sportanimációkkal, lidós partszakasszal, megfelelő árnyékolással várja a családokat.
Az MTÜ családbarát idei különdíját Balatonakali Mandulavirág strandjának adták át.
A Balatoni Kör az egész évben nyitva tartó, minőségi kínálattal rendelkező és helyi termékeket felsorakoztató strandi vendéglátóhelyeket értékelve Balatonudvari Fövenyes strandjának adta a különdíját.
A Balatoni Turizmus Szövetség különdíját a Siófoki Nagystrand kapta, amely rendezvényhelyszínként is kínál programokat.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park „Zöld levél díjat” adományozott a zöldfelületi szempontok, a biológiai sokféleség megőrzése, valamint az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás alapján kiemelkedő balatonfüredi Kisfaludy strandnak, „Zöld béka díjat” a környezeti nevelésben kiemelkedő szigligeti Községi strandnak, valamint „Zöld fészek díjat” az élőhelyvédelmi szempontból kiemelkedő szántódi, Rigó utcai szabadstrandnak.
A tó körüli három vármegyei önkormányzat is különdíjban részesítette partszakaszainak egy-egy kiemelkedő fürdőhelyét.
Az utóbbi években magas az ötcsillagos Kék Hullám Zászlót elnyerő strandok száma, ami a strandfejlesztésre fordítható támogatások mellett annak is köszönhető, hogy a strandüzemeltetők megfogadják a szakmai zsűri ajánlásait. A Balatont bárkinek nyugodt szívvel lehet ajánlani, Európai-szintűek a strandjai.
Nyitókép: Diási Játék Strand
Fotó: Keszey Ágnes