Szücs Ildikó | 2019.12.26. 17:00
Egy csepp Olaszország Révfülöpön
Hogyan ünnepli a karácsonyt egy igazi olasz séf? Nem is kellett Olaszországig menni, hogy megtudjuk. Moreno és párja, Klári, a révfülöpi Cselling Udvarházban olasz ízekkel és otthonos hangulattal varázsolja el vendégeit.

Van egy udvarház Révfülöpön, amit egy 150 éves, valamikori paplakból alakítottak át. Atmoszférájában keveredik a régmúlt és a jelen, és így együtt a hangulata nagyon otthonos, puha, meleg. A konyhájában pedig egy igazi olasz séf készít saját kezűleg igazi olasz tésztákat, és varázsol belőlük verhetetlenül olasz ételeket.

Moreno Contin észak-Olaszországból, Padova és Velence környékéről származik. Párjával, Klárával még Olaszországban találkoztak, majd együtt jöttek Magyarországra. Pár év budapesti éttermezés után végül Révfülöp mellett döntöttek, ahol Klári családjának birtokában volt a Cselling Udvarház. Velük beszélgettem elég vidám hangulatban arról, hogy milyen egy igazi olasz karácsony. Moreno mesélt, trillázott olaszul, Klári tolmácsolt, én pedig csak élvezettel hallgattam, kortyolgatva egy eszpresszót, miközben számomra minden tutto bene volt.

Olasz finomság (Fotó: Cselling Udvarház)

Az olaszoknál a karácsonyi szokások eltérnek északon és délen. Moreno-éknál általában december 25-én ebédre gyűlik össze a család, idén a nagymamánál, és bár a főzés legtöbbször a háziasszonyra hárul, nem a nagyi fog főzni. Ugyanis, sok év után először, szinte az egész rokonság együtt ünnepli a karácsonyt, ami nagyjából 40 embert jelent. Moreno elmondta, hogy édesanyjáék heten vannak testvérek, és mindenki hozza az egész pereputtyot. Moreno-ék öten vannak testvérek, rajta kívül most az öccse is szakácsnak tanul.

Mivel az édesanyja szeret szabályokat kitalálni és irányítani a folyamatokat, ezért idén ő lesz a konyha úrnője. Hagyományos olasz menü lesz, amit Moreno gyermekkorából megszokott, és nagyon szeret: tyúkhúsleves, házilag készített töltött tésztácskákkal, valamint húsos lasagne, amihez szintén frissen készítik a tésztát. Bevallom, ezt hallva megfordult a fejemben, hogy idén nagyon is kedvemre való lenne egy olasz menüt rittyenteni otthon is.

Orecchiette (Fotó: Cselling Udvarház)

Náluk a sültekkel szemben a főtt húsok a népszerűbbek az ünnepek alatt, halat pedig északon szinte alig esznek, az inkább a déli régiókban szokás.
Ami viszont sehol sincs, az az általunk megszokott süti-dömping. Édességet nem is nagyon készítenek otthon. Két olyan finomság van, amiből mindig kerül az ünnepi asztalra: az egyik a panettone vagyis gyümölcskenyér, amihez csak a mártást készítik el, magát a süteményt megveszik. Ennek elkészítése ugyanis elég macerás, még egy olasz séfnek is.

A másik a torrone, ez a habcsók alapú, mogyorós, vagy egyéb magokkal ízesített tömény édesség, amit mi turrónnak hívunk. Ennek pepecseléséhez sem állnak neki otthon, de Moreno elmondása szerint ezt a két finomságot a nagyüzemek istenien tudják elkészíteni.

A menü idei séfje, a mamma előkészít mindent, ami a főfogásokhoz kell, de valószínűleg lesz olyan női tagja a családnak, aki egy tortával járul hozzá az ebédhez. Vagyis, nem maradnak édesség nélkül.

Moreno Contin (Fotó: Facebook/Cselling Udvarház)

Az olasz karácsony már december 8-án elkezdődik, ugyanis aznap állítják fel a karácsonyfát. A legtöbb családban ilyenkor betlehemet is készítenek kartonból, mohából, fából, a folyóhoz igazi vizet használnak, és a kis Jézus majd csak 25-én kerül a jászolba.

Moreno elmondta, hogy neki ez volt gyerekkorában a legnagyobb öröm, a fát például annyira nem szerette díszíteni. Náluk december 6-án nem jön a Mikulás, hanem december 25-én érkezik Babbo Natale, aki az ajándékokat hozza. Viszont január 6-án, amikor a fát is leszedik, jön La Befana, a jó boszorkány, aki édességet hoz a jó gyerekeknek, és széndarabot a vásottaknak.

A magyar karácsonyról és a hagyományos ételekről elmondta, hogy furcsa a töltött káposzta és a halászlé, de ami a legfurább számára, hogy a legtöbb étterem zárva van, és nem kellett dolgoznia az ünnepek alatt. Olaszországban sok család inkább vendéglátó egységbe megy karácsonykor, és nem főz otthon. A hiedelmek ellenére azért nem minden olasznak van a vérében a főzés tudománya, ahogy a tésztakészítésé sem.

Bár Moreno elmondása szerint a kisebb városokban, falvakban még ma is szokás átadni a tudást, általában anyáról lányára száll a házi tésztakészítés művészete. Vagy éppen fiúra.

Moreno tésztái nem csak látványra csodálatosak, de ízre össze sem lehet hasonlítani a boltban kaphatókkal. Megkóstoltam, és az élmény leírhatatlan. Eszembe jutott a néhai nagymamám, aki gyerekkoromban még saját kézzel készítette a metéltet.

A házigazdák (Fotó: Tüdős Klára saját)

Moreno egyedül készít mindent: tésztát, lekvárt, aprósüteményt, és persze a vendégeknek a vacsorát. Workshopjaikban bárki megtanulhatja a tésztakészítés fortélyait, szállóvendégként élvezheti a hamisítatlan olasz ízeket, és a pár hatalmas szívvel, barátsággal átitatott vendégszeretetét. Klári elárulta, hogy jövőre tervezik egy kis delikát üzlet megnyitását, ahol majd kaphatók lesznek a házi finomságok.

Megkérdeztem Moreno-t, hogy vajon nem nehéz neki segítség nélkül, egyedül ténykedni a konyhában. Csak mosolygott, és azt mondta: ez az egyetlen dolog, amihez jól ért, amit imád, mert azt vallja, hogy ha olyan munkád van, amit szeretsz, akkor az olyan, mintha folyton szabadságon lennél.
Idén karácsonykor azért ők is pihennek, hogy jövőre még nagyobb erővel tovább szorgoskodjanak álmaik megvalósításán.

Fotó: Facebook/Cselling Udvarház

Készítette: Szücs Ildikó

Nyitókép: Cselling Udvarház

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva