A BirdLife International által szervezett nemzetközi madármegfigyelés programjához Magyarországon a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) csatlakozott, amely már 1993 óta vesz részt ebben az évente megrendezett, kontinensre kiterjedő kezdeményezésben. Az idei év sem volt kivétel. A siófoki mólónál és a közeli töreki tavaknál összegyűlt lelkes madárbarátok reménykedve várták a ritka vándormadarakat, miközben részt vehettek a versenyben, amely Európa több mint 30 országában zajlik.
Hűvös idő várta a madármegfigyelőket
A siófoki rendezvény szombaton reggel indult a Balaton partján. Bár a hideg időjárás és a kora reggeli időpont kezdetben kevesebb résztvevőt vonzott a siófoki mólóra, később, a délelőtti programok során a töreki tavaknál már nagyobb volt érdeklődés. A helyszínen a természet szerelmesei nemcsak élvezhették a madármegfigyelést, hanem szakértők előadásait is meghallgathatták, és aktívan részt vehettek a versenyben, amelynek célja a madárfajok számának rögzítése.
A madármegfigyelést Pálinkás Andor amatőr madarász vezette, aki szenvedéllyel kalauzolta a résztvevőket a helyszíneken. Mint mondta, bármikor jöhetnek énekesmadarak, átrepülhetnek csapatok felettünk, sosem lehet tudni, mikor bukkan fel egy újabb érdekesség.
És valóban, a nap során több ritka madár is feltűnt. A résztvevők megfigyelhették többek között a nagy kócsagot, a kiskócsagot, a szürke gémet, valamint a különleges füsti fecskéket, miközben a tavak felett vadásztak.
A legnagyobb élményt mégis a jégmadár felbukkanása jelentette, amelyet több résztvevő is lencsevégre kapott. Hajas Marietta, aki két kisfiával, a 6 éves Árminnal és a 9 éves Andorral vett részt a programon.
Minden évben eljövünk ezekre a madármegfigyelésekre. A gyerekek ilyenkor sokkal lelkesebbek, mint máskor, mert itt közösségi élményben lehet részük. Otthon nehezebben tudnám őket motiválni, de itt mindig felkeltik a kíváncsiságukat – mesélte az édesanya.
Miért fontos a madármegfigyelés?
A madármegfigyelő napok nem csupán az élményről szólnak, hanem egy nemzetközi verseny részét is képezik, amelyben minden ország célja, hogy minél több madarat regisztráljanak. Az országokat a helyszínek, a résztvevők száma és a megfigyelt madárfajok alapján pontozzák, és Magyarország az utóbbi években rendszeresen az első három helyezett között végzett. A résztvevők minden megfigyelt madárfajt feljegyezhetnek, az adatokat pedig a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján rögzíthetik, ezzel is hozzájárulva a versenyhez.
Ez a verseny nemcsak a madarak számolásáról szól, hanem arra is, hogy felhívja a figyelmet a madárvédelem fontosságára – mondta Pálinkás Andor. A madármegfigyelés célja évről évre, hogy közelebb hozza az embereket a természethez, és felhívja a figyelmet a madarak élőhelyeinek védelmére.
A nap során különösen sok búbos vöcsök, kis vöcsök, valamint tőkés réce volt látható a töreki tavak felett, és a megfigyelők nagy örömére több jégmadár is feltűnt. Ezek a madarak mindig lenyűgözik a gyerekeket, de a madarászokat is, hiszen színpompás tollazatuk igazán különlegessé teszi őket – magyarázta a Pálinkás Andor.
Hogyan csatlakozhatunk a versenyhez?
Az Európai Madármegfigyelő Napok nemcsak Siófokon zajlottak, hanem Magyarország több pontján is szerveztek programokat a hétvégén. A résztvevők megfigyeléseiket egészen október 6-a 16:00 óráig rögzíthetik a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján, így bárki, aki nem tudott személyesen jelen lenni a szervezett eseményeken, akár otthonának udvarán megfigyelt madarakat is feljegyezheti az oldalon. Hiszen ne feledjük: a veréb is madár!
A Balatonra tömegközlekedéssel is eljuthatsz! Nézd meg menetrendi keresőnket!
:
Forrás: sonline.hu
Nyitókép: shutterstock