Valaki levideózta, hogy az egyik utcában grasszálnak a vaddisznók – így írta le a videót Balatonfenyves polgármestere. A vaddisznók visszaszorítására sok intézkedést hozott eddig is a polgármesteri hivatal. A csapdázás nem volt hatékony megoldás, lőfegyverrel gyérítenék a vadat, csakhogy nagyon későn, március végére kapták meg az ehhez szükséges engedélyt. Akkor már sokan a nyaralóikban tartózkodtak, ezért nem tudták elkezdeni a gyérítést. Pedig már megnézték a helyszínt is, de kicsúsztak az időből, megkezdődött az idegenforgalmi szezon.
Nem azt mondom, hogy ez természetes, de azért ez egy olyan tó, amelynek partján különféle állatpopuláció él – mondta Lombár Gábor, aki a Balaton Szövetség elnöke is.
Ebben szerepet játszik az, hogy az M7-es autópálya megépítése után beszorultak az állatok a területre, mert az autópálya elválasztja őket a Nagyberektől. A vadak megjelenése nem életveszélyes, inkább együtt kell élnünk vele. A kormányhivataltól, a rendőrségtől és a vadászatra jogosult Balaton-felvidéki Nemzeti Parktól kellett beszerezni az engedélyeket.
Balatonmáriafürdő önkormányzatához is érkezett több panasz, igyekeztek megnyugtatni a polgárokat, hogy ősszel folytatják a vadkárelhárítást, miután a nyár előtt már próbálták ritkítani a vadakat.
– Teljesen megszüntetni nem lehet a problémát, abban ne reménykedjen senki: kiirtani nem lehet a vadakat, mert elég nagy kiterjedésű a nádas – szögezte le Galácz György polgármester. – Több helyütt láttak vaddisznókat az idén, de támadás és konfliktushelyzet nem alakult ki, mert nem bántanak senkit, csak az esti órákban keresnek táplálékot.
Balatonszentgyörgyön mindig fennáll a vadveszély, hiszen a Kis-Balaton tőszomszédságában élnek.
Rengeteg a vad a környéken, már kezelhetetlen a helyzet, ugyanis a településen vannak olyan területek, ahol a kiskertekben nem tudnak termelni, mert bejárnak a vaddisznók és a szarvasok– mondta Farkas László Nándor polgármester. – A biztosítók a belterületi károkért nem állnak helyt, és ott a vadásztársaság nem felel, nem illetékes, míg a külterületeken a mezőgazdasági cégek nyújtanak bizonyos vadvédelmet. A kiskertek helyzete azonban bizonytalan, mert az ott élők a vadak bejárását nem tudják megakadályozni, jogi védelmet meg nem tudnak biztosítani a számukra, tette hozzá Farkas László Nándor polgármester.
Több helyütt láttak vaddisznókat az idén, de támadás és konfliktushelyzet nem alakult ki, mert nem bántanak senkit.
Vaddisznóval találkozni nem veszélytelen
A vaddal való találkozások soha nem veszélytelenek, mert a vadállatok hordozhatnak bizonyos fertőzéseket, mondta Tavaszi József, az ordacsehi Csehi-Imrédy vadásztársaság elnöke. Hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy a vadakkal a Balatonnál együtt kell élni, viszont célszerű, ha a nyaralók úgy rendezik a környezetüket, hogy ne vonzzák az állatokat. A szemetet például nem kell korábban kirakni az utcára, csak akkor, amikor elviszik, és fontos, hogy senki ne próbálja etetni a vadat, emelte ki. Az egyik lakó szerint rakjanak ki csapdát a rókáknak, míg a másik kiengedi a csapdából, mert aranyos állatnak tartja, említette meg a tapasztalatokat.
Belterületen nem lehet lövöldözni, mutatott rá Berényi Sándor, a somogyszentpáli Somogyi Hunor Vadásztársaság tagja, aki szerint összetett kérdés, hogyan gazdálkodik a vaddal a területgazda. A módosuló jogszabályok nem követik a hagyományos vadászat elveit, és ez az igazi vadászoknak nem nyerte el a tetszését, mondta a problémáról Berényi Sándor.
Ha felnőtt vaddisznóval találkozunk, két dolgot tehetünk
- Úgy csinálunk mintha nem vettük volna észre és a tempónk különösebb megváltoztatása nélkül igyekszünk eltűnni a színről.
- Megállunk és megvárjuk amíg ő távozik. Ilyenkor érdemes nem felvenni vele a szemkontaktust.
:
Nyitókép: Mészáros Annarózsa/likeBalaton.hu