Tapolca ismertebb zsinagógája ma művelődési központként működik, jelen esetben a korábbi építésű ózsinagóga volt a Lechner Tudásközpont Nonprofit Kft. szakembereinek célpontja.
Neszler Imre Attila tulajdonos, egyben a Tapolcai Értékmegőrző Egyesület elnöke a Naplót arról tájékoztatta, hogy hosszas mérlegelés után hozták meg azt a döntést, amelyben az épület műemlékké nyilvánítását kezdeményezték.
– Az utókorra, a rájuk hagyható örökségre gondoltunk elsősorban, amikor ezt az eljárást elindítottuk. Az ózsinagóga 1813-tól kezdett imaházként működni, ám egy 1784-ben készült térképen is épületet jeleztek itt.
– A felszínen és két alsóbb szinten kialakított létesítmény a közelmúltban vendéglátóipari egységeknek adott otthont, a jövőben azonban a zsidósággal kapcsolatos múzeumként, közösségi térként szeretnénk működtetni.
Az épületet megtisztítottuk a vakolattól, előkerültek az íves ablakkeretek, és a tóraszekrény helye is látszik a falban. Mint a Tapolcai Értékmegőrző Egyesület elnöke mondhatom, hogy az öt évvel ezelőtti megalakuláskor, a helyi épített örökség megóvására vonatkozó terveinket teljesítettük. Egy sikeres könyvbemutató után a tapolcai izraelita temető kőkerítésének felújítása következett, majd a botlatókövek elhelyezése, illetve a Lessner-pincerendszer és az ózsinagóga műemlékké nyilvánításának elindítása.
Reményeink szerint az elvégzett munkánk kellő lenyomatot és feladatot hagy az utókor számára – fogalmazott Neszler Imre Attila, a Tapolcai Értékmegőrző Egyesület elnöke.
Forrás: veol.hu