A japán kerámia tradíciójában máig eleven jelentősége van a földhöz, a tájhoz, a természeti környezethez fűződő szerves kapcsolatnak.
Ezzel a szemlélettel kezdeményezett alkotó párbeszédet A föld útjai című kultúraközi program Néma Júlia képzőművész kurátori koncepciója alapján Grászli Bernadett igazgató és Sörös Marian irodavezető (Művészetek Háza Veszprém) projektvezetésével. A közös munkában Japánból a gazdag minói kerámiakultúra két kortárs képviselője, Aso Rando és Hioki Tetsuya, valamint Hayashi Izumi kurátor (Museum of Modern Ceramic Art – Gifu/Gifui Modern Kerámiaművészeti Múzeum), magyar részről Néma Júlia, Czigány Ákos fotóművész és Korbély Barnabás geográfus vett részt.
A Veszprém – Balaton Európa Kulturális Fővárosa 2023 Balaton EYE rezidenciaprogram keretében a művészek kölcsönösen megismerték Mino és a Veszprém – Balaton régió kulturális és művészeti hagyományait. Együtt bejárt tájakon közösen gyűjtött ásványokból és élményekből alkottak új műveket egy közös kiállításra. Ez a tárlat 2024 májusában Veszprémben, majd októberében Tajimiben, a Museum of Modern Ceramic Art – Gifuban látható a „Gifu, a Tiszta Vizek Földje” Nemzeti Kulturális Fesztivál 2024 hivatalos programjaként.
A föld útjai című kortárs kerámiaművészeti projekt a Museum of Modern Ceramic Art – Gifu, a Művészetek Háza Veszprém és a Bakony–Balaton UNESCO Globális Geopark együttműködésével, Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata, az EU-Japan Fest Japan Committee és a Japán Alapítvány támogatásával valósul meg.
Helyszín
Dubniczay-palota
8200 Veszprém, Vár utca 29.
Nyitókép: A Föld útjai alkotói a Balaton-felvidéken
Fotó: Művészetek Háza, Veszprém