
Mindenre sajnos nem derülhet fény egy-egy adásvétel során, azonban van, aminek magunk is utána tudunk nézni. Például olyan azonosító segítségével, ami minden autó esetében egyedi. Ilyen azonosító a VIN szám (Vehicle Identification Number), vagyis az alvázszám. Ennek az adatnak a segítségével bizonyos adatbázisokban utánanézhetünk a kiszemelt autónak. Erre szolgál többek közt a www.checkcardna.com is.

Forrás: freepik.com
Mi is pontosan az alvázszám?
A VNI szám vagy alvázszám tehát olyasmi, mint az embereknél a személyi igazolvány száma. Egy olyan azonosító, ami csak az adott autóra jellemző. Az alvázszám számsora a világ összes országában egységes, és a következőképp tevődik össze:
- a gyártó nemzetközi azonosítója: 3 szám vagy betű
- a modell megjelölése: 6 számjegy
- a gépjármű egyedi azonosítója: ez legalább 8 karakter, amiből az utolsó 4 általában szám, a gyártási évet és a gyártó üzem megjelölését tartalmazza.
Eszerint tehát egy alvázszám legalább 17 betűből és számjegyből áll. Érdekesség, hogy I,O, illetve Q betűket soha nem tartalmaz, ellenben az angol ABC összes többi betűje előfordulhat. Ennek oka igen egyszerű: ezek a betűk félreolvashatók. A felsorolt három részt elválaszthatják kötőjellel vagy szóközzel egymástól.

Forrás: freepik.com
Miért is jó ezt tudni?
Ahogy említettük a cikk elején, használt autó vásárlás során jól jöhet, ugyanis bizonyos oldalakon utána tudunk nézni a gépjármű múltjának az alvázszám alapján. A már feltüntetett oldal mellett használhatjuk hasonló célra a https://bestvindecoder.com/ oldalt is.
Nem ritka, hogy a potenciális vásárló érdekes meglepetésekre bukkan az ellenőrzés során. Különösen ajánljuk ezt az egyszerű, de annál informatívabb lépést megtenni akkor, ha külföldről behozott használt autót tervezünk vásárolni. Amennyiben az eladó – legyen az kereskedő vagy magánszemély – nem óhajtja megadni előre az alvázszámot, inkább keressünk tovább. Valószínűleg nem szeretné, ha az adásvétel előtt megtudnánk ezt-azt az autóról, ez pedig mindenképpen gyanús.
Mi derülhet ki az alvázszámból?
Ha a megfelelő oldalon keresgélünk, akkor az alvázszám alapján tudomást szerezhetünk a korábbi balesetekről, törésekről, a megtett kilométerekről, visszahívásokról, az adott autó felszereltségéről. Nem árt ugyanakkor tudni, hogy az, hogy mennyi információhoz jutunk, attól is függ, honnan származik az autó: nem mindenhol vezetik egyformán precízen ezeket az adatokat, de egy próbát mindenképpen megér a lekérdezés.

Forrás: freepik.com
Így könnyen kiderülhet, hogy a balesetmentesként hirdetett autó mégsem az, vagy éppen jóval több kilométert tett meg, mint amennyit a műszer mutat – természetesen ilyen esetekben érdemes azonnal elállni a vásárlástól. Sok jövőbeni bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat, ha rászánunk egy kis időt az alvázszám alapján történő kutakodásra, ezért mindenképpen érdemes ezt az adatot a vásárlás előtt elkérni az eladótól.