Európában egyedülálló képződményeknek számítanak
Az említett félsziget természetesen a Balaton parti Tihany, amely természeti értékei közül elsősorban a geológiai látnivalók, valamint a táj megkapóan változatos formái egész évben vonzzák a látogatókat. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park tájékoztatása szerint megannyi erdővel, szőlővel borított hegykúp és domb között még két sajátos tó is fűszerezi a látványt.
Ahogy arra a nemzeti park szakemberei rámutattak: a Tihanyi-félsziget hévforrás-kúpjai Európában egyedülálló képződményeknek számítanak. Az utóvulkáni működés hatására feltörő hévforrások vizéből kicsapódott az oltott mész, a kova, és kőzetté válva forráskúpként rakódott le.
A félszigeten száznál is több különleges alakú és belső szerkezetű sziklaképződmény maradt fenn: ezek közül a legnagyobb az Aranyház, amely a rajta lévő sárga zuzmóról kapta a nevét. Nem véletlen, hogy az Európa Tanács a védett természeti területek Európa Diplomáját adományozta 2003-ban a félszigetnek.
Így növelik a víz oxigéntartalmát és javítják a vízminőséget
Jelenleg őszi munkákat végeznek a természetvédelmi szakemberek az Európa Diplomás tihanyi terület hévforrás-kúpokon. Ahogy az a nemzeti park közösségi oldalán közzétett képekből jól látszik: a cserjék visszavágása közben szebbnél-szebb sziklaformációk bukkannak elő.
– Ezt a feladatot időről-időre ismét elvégezzük, részben azért, hogy az európai hírű geológiai nevezetesség megcsodálható maradjon – tájékoztatott Vers József, Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság Kelet-Veszprém Tájegységének tájegységvezetője. – Másrészt az értékes kőzettömbökön, azok repedéseiben élő különleges növénytársulás, a fehér varjúhájas sziklahasadék növényzet, megmaradását is ezzel a munkával segítjük elő.
Hozzátette: hínártelepítést kezdtek meg a tihanyi Belső-tavon, hogy a tó rendkívül rossz vízminőségén a természetes folyamatok segítségével javítsanak. A Külsó-tó gazdag hínárnövényzetéből egy speciális géppel jelentős mennyiséget termelnek ki, amit aztán a Belső-tóban helyeznek el.
Reményeik szerint a hínárnövények ott megtelepedve lassanként növelni tudják a víz oxigéntartalmát, és csökkentik a mostanáig gyakran súlyos virágzásokat produkáló algatömeg számára felvehető tápanyag mennyiségét.
Forrás: Origo.hu
Nyitókép: Krausz Andrea