A Magyar Vitorlás Szövetség elnöksége – a tavalyi évhez hasonlóan – Veszélyhelyzeti munkacsoportot állított fel, melynek elsődleges feladata a pandémia versenyrendszerre gyakorolt hatásainak áttekintése és javaslatok megfogalmazása az MVSZ elnöksége számára.
A versenyrendezésekkel, edzésekkel kapcsolatban a Magyar Vitorlás Szövetség a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitánysággal egyeztetve a veszélyhelyzetre való tekintettel a következő tájékoztatást adja:
2021. május 23–ig meghosszabbította a veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedéseket, vagyis Magyarország belvizein az érintett időszakra nem adható ki vízi rendezvényt engedélyező határozat, ezért
vitorlásversenyt rendezni a veszélyhelyzet feloldásáig nem lehet.
2021. május 23-át követő időszakra az engedélyeket feltételesen kiadja a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság, ugyanakkor az engedélykérelmek benyújtása előtt a kluboknak mérlegelniük kell, hogy van-e reális esélye a veszélyhelyzet feloldásának a rendezvény tervezett időpontja előtt.
Amennyiben a tervezett rendezvény kezdő időpontjában a járványügyi helyzet ezt nem teszi lehetővé, a rendezvény még a kiadott engedély birtokában sem tartható meg!
Az edzésekkel, valamint a szabadidős tevékenységekkel kapcsolatban a hatályos jogszabályok figyelembevételével az alábbiakat fogalmazták meg:
A veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések alapján tilos a közterületeken, illetve a nyilvános helyeken a csoportosulás és a gyülekezés. A jogalkotó a rendelet rendelkezik arról, hogy az egyéni sport gyakorlása a közterületen, a nyilvános helyeken, és a sportpályákon hogyan engedélyezett, továbbá a nyilvános helyszíneken megtiltja a csapatsportok gyakorlását, és rendelkezik a versenyszerű sportolókkal való kivételekről (pl. a közterületen egyébként tilos csapatsportolók számára edzés tartásáról) is.
A Balatonon üzemelő kikötők, valamint a vitorlás egyesületek, klubok telephelyei, bázisai nem tartoznak a jogszabály szerinti tilalmi körbe sorolt szabadidős létesítmények közé, vagyis a jelenlegi szabályok nem korlátozzák ezeknek a nyitvatartását, működését, üzemelését.
Természetesen a kijárási korlátozásra vonatkozó szabályokat ezeknek az intézményeknek az igénybevétele során is be kell tartani, a hajókon este 20 és reggel 5 óra között nem szabad tartózkodni.
Versenyengedélyes sportolók vízi edzésmunkát az egyéni sporttevékenységre vonatkozó szabályok szerint végezhetnek.
Edzés szervezőjének, vezetőedzőjének és résztvevőinek is kötelessége a kormányrendelet egyéb tiltó és korlátozó előírásainak a betartása és betartatása. Különös tekintettel arra, hogy az esemény időszaka alatt (a program kezdetétől a lezárásáig) a csoportosulás nem megengedett, a programon nézők nem tartózkodhatnak, a kiszolgálói létesítmények közül pedig csak azoknak a használata engedélyezett a szükséges ideig – kizárólag a résztvevők (ebben az értelmezésben az edzést folytatók és biztosítók) számára –, amelyek az edzésen résztvevő sporteszközök felkészítésére és technikai kiszolgálására szolgálnak.
Kísérő motoros a fenti szabályok és ajánlások betartása mellet kísérheti az edzésben résztvevőket, feltéve, hogy az üzemeltetési engedélyében szerepel ez a tevékenységi kör is.
Versenyengedéllyel nem rendelkező sporttársak, egyedül vagy egy háztartásban élőkkel hajózhatnak.
Amennyiben többen tartózkodnak a sport- és kedvtelési célú kishajóban, a koronavírus-járvány terjedési kockázatának csökkentése érdekében javasolt a sportolók és edzők, egyéb résztvevők között a biztonságos távolság megtartása, egymás estleges megfertőzésének megelőzése.
Forrás: Vitorlázásmagazin.hu
Nyitókép: MTI/Jánossy Gergely