Vitathatatlan tény, hogy ha el szeretnéd adni a lakásod, nyaralód, házad vagy épp bármidet, fotókra van szükséged. De nem akármilyen fotókra, hanem jó fotókra!
A statisztikai adatok azt mutatják, hogy azok a hirdetések, amelyekben nem szerepel fénykép, sokkal kevesebb eléréssel rendelkeznek, mint fotós társaik.
Ha eladásra kínálod az ingatlanodat, akkor legjobb arcát szeretnéd megmutatni, hogy felkeltse az érdeklődést, vonzóvá tegye azt a potenciális vevők számára. Most ebben segítünk neked néhány tippel, hogyan készíts olyan fotókat, amellyel partiképes lesz az eladósorba került otthonod.
Rend a lelke mindennek!
- Pakolj el mindent, ami fölösleges! Törekedj egy szinte bemutatótermi állapotra: papírok, ruhák, vasalni való, kacatok, mosatlan edény, ételek, kidőlt müzlis doboz, játékok stb. ne látszódjanak!
- Nem kell teljes sterilitásra törekedni, tehát a polcról ne tüntesd el a könyveket, de a túl személyes tárgyak jobb, ha nem szerepelnek most.
- Ember, háziállat jobb, ha nem mutatkozik a képeken – az ingatlanodat szeretnéd áruba bocsátani, nem őket 🙂
- Egy alapos takarítás, ablakpucolás, pókhálótlanítás és porszívózás nagyon is aktuális a képek elkészítése előtt! Kikapcsolt állapotban legyen a tv és a számítógép monitorja is. Tablet, telefon ne látszódjon!
- A fürdőszoba, konyha csaptelepei, konyhapult, mosdó, kád/zuhanyzó mindenképpen csillogjanak! Ne hagyd elöl a tusfürdők tömkelegét, jelzés értékkel tégy ki egy szappant vagy potpurri-t, szépen hajtogatott törölközőt. Ha wc-t is szeretnéd megmutatni, akkor tüntesd el a wc kefét, pumpát, a papír széleit pedig hajtogasd be!
Tégy az asztalra egy tál gyümölcsöt vagy egy gőzölgő csésze kávét, ha van terasz, az asztalra helyezz egy könyvet, virágot. Ezekkel a kis gesztusokkal azt sugallod, hogy ez egy meleg fészek, otthonosan tudja magát érezni, aki a képekre kattint.
Rázd fel a párnákat, igazítsd meg az ágytakarót, a függönyöket, helyezd el sikkesen a sötétítő függönyt, simítsd ki a terítőt. Egy-két stílusos kiegészítővel dobd fel az adott területet: egy gyertya az asztalon, egy kis szobor a komódon.
Fényt mindenhova!
- Legideálisabb, ha nappal készíted a fotókat, de az ablakon beáradó tűző napot kerüld.
- Kapcsolj fel minden villanyt, helyezz el hangulatvilágítást is, főként az olyan területekre, amelyek egyébként sötétben maradnának. Így tudod optikailag növelni a teret és barátságosabbá tenni egy olyan helységet (vagy épp egy sötét lakást), ami egyébként fényszegény.
- Ne fénnyel szembe fotózz, mert az egyéb területek túl sötétek lesznek!
- Vakuval óvatosan bánj, mert ha nem megfelelően használod, akkor csak a bútorok elnyújtott árnyékai fognak dominálni, esetleg nagy fény foltok jelennek meg egy fényesebb felületen.
Keresd a legjobb részt!
Ha rend is van, fény is van, akkor jöhet maga a fotózás!
- Járd körbe a szobát és keresd meg azt a pontot, ahonnan jól belátható a terep, a legtöbbet tudod mutatni a térből.
- Mivel a lakásodat szeretnéd megmutatni, nem a szekrénysort, így törekedj arra, hogy ne bútorbemutató legyen a hirdetésben szereplő képeken! Így például az előszoba beépített szekrényét ne örökítsd meg külön.
- Egy hirdetésben nem fontosak a részletek, tehát a kilincset, az éjjeliszekrény gombját ne fotózd le, aprólékos fotók sem szükségesek a csempe barázdáiról.
- Ha van rá lehetőséged egyszerre több szobát mutass, ezzel jól érzékelheted a lakás elrendezését.
- A tükrök is a segítségedre lehetnek, hiszen egyszerre több felületet tudsz megmutatni.
Érdemes a szoba legtávolabbi pontjában elhelyezkedned és sarkból, sarok felé fotózni. De mindig több szögből készíts képeket, s majd a válogatásnál ki tudod választani a legjobban sikerültet.
A technika ördöge
Törekedj széles perspektívára, de a panoráma fotót és a halszem optikát azért mellőzd!
A legjobb, ha fekvő képeket készítesz, nagy látószögben.
- Ha fényképezőgéppel készíted a fotókat, akkor 10-22mm, 10-18mm-es optika javasolt. De a legtöbb mobiltelefon beállításai között is szerepel már nagy látószögű opció.
- A legnagyobb felbontásra állítsd a gépedet/telefonodat! Ne legyenek pixeles, icipici képek!
- Ha van rá módod, akkor használj állványt, hogy az életlenséget, elmosódottságot elkerüld!
Általában JPG fájlokat kell feltölteni a hirdetési oldalakon, minimum 200 kB nagyságban és 640×480 px felbontásban. Ez a minimum, így ha jól látható, élvezhető képeket szeretnél, ettől jóval nagyobb beállításra törekedj.
Az automata dátumozást és a képek feliratozását feltétlenül kapcsold ki!
Az utólagos korrekciók megengedettek, de ne rugaszkodj el a valóságtól, mert csalódás lesz a vége az érdeklődő részéről, ha például túltolod a falak színeit vagy nagyon kivilágosítod az egyébként koromsötét kamrát.
Lépj ki a megszokott sémából: ne szemmagasságból fotózz! A mell vagy a csípő magasság az, amiből jól megmutatható egy tér elrendezése.
Figyelj arra, hogy az egyenesek valóban egyenesek legyenek, a párhuzamos vonalak katonásan álljanak! Ha kicsi a helyiség, akkor fentről lefelé fotózz, hiszen abból a perspektívából jobb beláthatóságot tudsz mutatni.
Ami jobb, ha kimarad
Egy beázás nyoma, repedt csempe, falfestés hibái, lógó konnektor, kopás – nem szerencsés mutogatni, élőben úgyis látszódni fog! De a legjobb, ha megcsináltatod még a hirdetés előtt.
Ha lakást hirdetsz, a bejárati ajtót soha ne mutasd a képeken! Ahogyan nagy értékű tárgyak, műtárgyak, festmények, műszaki cikkek, ékszerek se szerepeljenek!
Ne adj ötleteket az esetleges rablóknak, hogy tálcán kínálod az értékeidet.
Amit érdemes kiemelni
- Egy-két képben mutasd meg a környéket, s ha a teraszról vagy az egyik ablakból fantasztikus a kilátás!
- Ha vannak a lakásnak extrái, akkor semmiképpen ne hagyd ki, például: jakuzzi, szauna, cserépkályha, kandalló vagy egy olyan egyedi megoldás, ami igazán nagy durranás lehet!
- A fotóid mellé mindenképpen mellékelj alaprajzot, fontos, hogy átlátható legyen mi merre található és mekkora.
- 3-4 soros bemutató szövegnél többre ne törekedj, mert a felmérések azt mutatják, hogy a kisregényeket senki nem olvassa el egy hirdetés mellékleteként.
Fotók: Mészáros Annarózsa
Nyitókép: shutterstock