Balatonakarattyát a Balaton kapujának is hívják, lévén a magyar tenger legkeletibb csücskében van, és a fővárosból ezt a parti települést érhetjük el legelőször. Ha egy hétvégére választjuk úticélunknak, akkor is remek időtöltést nyújt. Azért azt hozzátesszük, hogy a település kicsi, látnivalóit egy nap alatt is bejárhatjuk, így egy egész napunk marad strandolásra, amit kár lenne kihagyni.
Az autót a Rákóczi park körül lévő parkolók egyikében hagyjuk, a parkolás mindenhol ingyenes. Ha vonattal érkezünk, akkor csupán egy kilométerre van a Rákóczi park, ami sétánk első állomása.
A parkban kis kerítéssel elkerített területen áll a híres Rákóczi-fa, amely a Balaton környékének legöregebb szilfája. Évszázadokon át határfa volt, a település magas partján állt magányosan,
a legenda szerint alatta pihent meg Rákóczi fejedelem, lovát a fához kötötte és itt nyilvánította ki a „nép akarattyát”.
A fa ugyan végül elpusztult, de emlékét és ami megmaradt belőle, azt itt őrzik. Mellette Rákóczi mellszobra látható.
A park érdekesség még a Rákóczi-fa mellett található Babák kertje. 2009 óta minden újszülött tiszteletére egy rózsatövet ültetnek Akarattyán és Kenesén is májusban, a Gyermeknapon, ezzel téve ünnepélyessé és emlékezetessé az örvendetes eseményt. A tövek mellett az újszülöttek neve felkerül egy kis táblára is.
Nem messze láthatjuk a park másik ékességét: Péterfy Gizella, Kenesén élő festő,-és szobrászművész alkotása, a „Harmadik évezred kapuja” elnevezésű szobor. A két összeérő kezet ábrázoló szobrot a Millenniumi évforduló tiszteletére helyezték itt el.
A szobortól balra fordulva találjuk a Rákóczi fák sétaútját. Egy Romhányban élő tanár fejéből pattant ki az ötlet, hogy megrendezze azon települések találkozóját, ahol áll Rákóczi-fa. Ezt továbbgondolva némely településen létrehoztak egy ligetet, hogy a település fáit elültessék, így itt is sétálhatunk egyet a körtefák, török mogyoró, szilfák és kocsányos tölgyek facsemetéi között, amelyeket 2018-ban ültettek el.
A park másik felén játszótér is található, így ha lurkókkal érkeztünk, ott kitombolhatják magukat, és ha megéheztünk, a napos réten vagy az árnyas fák alatt tökéletes helyet találunk egy piknikezéshez.
A Rákóczi parkból a 71-es útnak hátat fordítva bármelyik utcán – Esze Tamás utca, Hétvezér utca, Brassói utca – elindulhatunk a Magaspartra, amely páratlan élményt nyújt mindenkinek.
A part mentén húzódó Kisfaludy sétányon számos pihenőpadot találunk, ahonnan gyönyörködhetünk a Fűzfői-öböl látványában, átlátunk Siófokra és Tihanyba, és ha elég tiszta az idő, még a Badacsonyt is megpillanthatjuk a távolban.
A Kisfaludy kilátóból remek fotókat vagy szelfiket készíthetünk háttérben a türkizkék Balatonnal, de valóban érdemes leülni egy kicsit és megpihenni a csodás panorámában.
Ha kalandos sétára vágyunk, az itt található kissé romantikus lépcsőn – ahol tábla jelzi, hogy saját felelősségre használhatunk – lejuthatunk a Balaton partra, és útközben megcsodálhatjuk az északi vasútvonal egyetlen alagútját. Ha innen érkezünk a partra, akkor a Lidó strandon csobbanhatunk, hekkezhetünk vagy lángosozhatunk a nap további részében.
Akár lejöttünk ide, akár nem, a Magasparton érdemes végigmenni észak-nyugati irányban is. A sétányon található The Rusty Coffe Box kávézóban fel is frissülhetünk kicsit, majd a sétány végén visszakanyarodhatunk a park felé.
További gasztronómiai élményért elbandukolhatunk a Nekem a Balaton kisboltba, ahol prémium kistermelői termékekkel és egyéb különlegességekkel tankolhatunk fel. Akarattyán fagyizni a Hencz Família Cukrászdában tudunk egy jó vacsorát elkölteni pedig a Szépkilátás Bisztróban.
A második napra mindenképpen strandolást javasolunk, hiszen három strand körül is választhatunk: a Lidón kívül a csendes, családias Bezerédj és a nagyobb, mozgalmasabb Bercsényi strandon lazulhatunk egyet. Sőt, a város déli felén a Gumirádli szabadstrandon is élvezhetjük a Balatoni hangulatot.
Nézd meg további képeinket Balatonakarattyáról:
Itt pedig megnézheted a többi Balaton parti település kétnapos ajánlóját!