Mészáros Annarózsa
|
2021.06.23. 10:00
Nyaraláskor is szükség lehet a házipatikára, ezt vidd magaddal
A bőröndöd bepakolva? Telefonod maximumra töltve? Az autó teletankolva? A szállás lefoglalva? Ha mindegyik kérdésre igen a válasz, akkor indulhat is a nyaralás! Vagy mégsem? Ne feledkezz meg a házipatikád összeállításáról, hogy valóban csak a legjobb pillanatokra koncentrálhass! Dr Beer Balázs gyógyszerész tippjei segítenek, hogy mi kerüljön a csomagodba.
- Ha igazán körültekintő vagy, akkor a család minden tagjának kötsz utasbiztosítást, hogy semmilyen akadályba ne ütközz, ha mégis komolyabb dologról lenne szó, mint egy kis múló gyomorrontás.
- Apró balesetek, ütődés, vágás bármikor előfordulhat, így az alap dolgok között szerepeljen a fertőtlenítő, a sebtapasz és a kötszer.
- Mindannyian tudjuk, hogy a frontok jönnek-mennek és nincs nyaralás átbulizott éjszaka nélkül. Fájdalom és láz enyhítésére is készülj néhány tablettával.
- Ha menni kell, hát menni kell… érdemes betenned egy kis csomag WC ülőke papírt, hogy elkerüld a kellemetlen érintkezéseket. Kis helyen elfér, és mindig jól jön akár vonaton, egy étteremben vagy éppen a strandon. Ráadásul nem kell pár guriga WC papírt körbefektetned az ülőkén, ami úgyis lecsúszik.
Ha elkapna a hasmenés, legyen nálad hasfogó szer és rehidrációs folyadék vagy granulátum.
Ha pedig épp nem menne a dolog, akkor székletlágyító is jó, ha lapul a csomagban.
- Hányinger és hányás csillapítására B6 vitamin ajánlatos.
- Nincs is kellemetlenebb, mint vakarózni egy éjszakán át vagy épp vacsora közben hessegetni a szúnyogokat. Rovarriasztót már krémben és spray-ben is találsz. A kullancsok ellen is készülj, ha kirándulni mégy, tájékozódj, hogy melyik szer riasztja el a legtöbb élősködőt!
- De ha már megtörtént a baj, tele vagy csípésekkel, folytonos a viszketés, esetleg allergiás reakciók is felléptek használj antihisztamin tartalmú tablettát vagy cseppet.
-
- A strandidő, a kánikula sokszor egyenlő a leégéssel. Feltétlenül használj UV-védelemmel ellátott naptejet, minimum 20 faktorosat! Fürdőzések után újra és újra kend be magad, mert egy csúnya leégés napokra el tudja venni a kedved mindentől. A strandolás után használj napozás utáni tusfürdőt, testápolót vagy hűsítő zselét. A bőröd hálás lesz érte!
-
-
-
- Ha kisbabával mégy a strandra, az ő bőrére külön ügyelj! A témában bővebben egy korábbi cikkünkben olvashatsz itt.
-
- A megfázás bármikor elérhet téged és a családod tagjait. Torokfertőtlenítő, orrcsepp (orrfolyásra és dugulásra egyaránt), köptető és köhögéscsillapító is jó, ha van veled a vakáció során.
- A nyaralás alatt sokszor eltérünk a megszokott étkezési szokásainktól. Mielőtt nagyon kellemetlenül éreznéd magad, készülj emésztőenzimekkel az újabb finomságok elfogyasztására. Ha már gond van, jól jöhet a savlekötő és/vagy a puffadásgátló.
- Közös zuhanyzó, lábmosó, mezítláb szaladgálás következtében bárhol kaphatsz enyhe gombás fertőzést, szerencsére bőrgomba elleni krémmel gyorsan megszüntetheted már a korai tüneteket.
- A túlevés, a menstruációs fájdalom, de még az izgalom is okozhat váratlanul fellépő, de heves görcsöket. Egy csomag görcsoldóval megelőzheted a hosszan tartó kellemetlen pillanatokat.
- Ne feledkezz meg az állandóan szedett gyógyszereidről, figyelmeztesd családtagjaidat is, hogy készítsék a neszesszerjükbe a nélkülözhetetlen pirulákat, pláne, ha azok vény kötelesek!
- Tájékozódj előre, hogy nyaralásod helyszínén található-e patika vagy hol van a legközelebbi, mi a nyitva tartása, illetve hol találod szükség esetén az orvosi ügyeletet és éjszakai ügyeletet ellátó gyógyszertárat.
- Fogyassz minél több folyadékot, lehetőleg tiszta vizet, legalább 2 litert naponta!
Nyitókép: shutterstock