2023. augusztus 4-én a reggeli órákban különleges bejelentés érkezett a Balatonlelle Rendőrőrsre: aligátorteknőst találtak a 7-es főútmentén.
Az állatot vélhetően a fotókon is látható műanyagládában dobták ki, azonban könnyedén szétrágta azt és kiszabadult, írja közleményében a Balaton-felvidéki Nemzeti Park. Az állat méretéből adódóan már ez sem volt egyszerű, ugyanis egy ekkora példánynak már komoly harapása lehet.
Az aligátorteknős vagy harapós teknős (Chelydra serpentina) nevét is onnan kapta, hogy késéles, csőrszerű állkapoccsal rendelkezik, amellyel erőfeszítés nélkül képes felaprítani zsákmányát. Emellett a fajt könnyen felismerhetjük a farkukon megjelenő szarukúpokról, illetve a fiatal felnőtt egyedek esetében kisebb tüskék láthatók a gerinc és bordapajzsok mentén. A lábán lévő erős karmok szintén a zsákmány felaprításában játszanak szerepet. Az aligátorteknős különösen veszélyes állatfajnak minősül, legálisan kizárólag állatkertekben tartható. |
Az aligátorteknősök nem csak az emberre veszélyesek, hanem a természetes élővilágra is.
A terráriumban tartható teknős jelentős méretűre növekedhet, így egyre nagyobb fenyegetést jelenthet a gazdáikra nézve.
A balatonlellén talált példánytól is valószínűleg emiatt vált meg a gazdája, hiszen a talált „Teki” testhossza 70 centiméter volt.
Amennyiben szabadon engedett aligátorteknőst találunk, úgy járunk el a legjobban, ha értesítjük a megtalálás helye szerinti Nemzeti Park Igazgatóságot, aminek területileg illetékes természetvédelmi őre szakszerűen befogja az egyedet. Amíg ez megtörténik nem érdemes megfelelő eszközök nélkül kísérletezni a befogással, mert meglepő hajlékonyságának köszönhetően az állat harapásával könnyen sérülést okozhat.
A befogott teknősök chipet kapnak és ezt követően hivatalos engedélyeztetés után állatkertekbe, teknősparkokba kerülnek elhelyezésre.
A Balatonra tömegközlekedéssel is eljuthatsz! Nézd meg menetrendi keresőnket!
:
Forrás: sonline.hu
Nyitókép: Erdős Sarolta/BfNPI