Óriásira nőhetnek a panelekben a denevérkolóniák – egy panelházból egy szuszra 347 denevért gyűjtöttek be az állatvédők, ám a mentőakció végére kiderült, hogy a tömbépületbe beköltözött kolónia tagjainak száma 470. Egyre több hasonló eset fordulhat elő, családi házakban is lehet denevérprobléma, ám igazából jó szomszédként otthonunk közelébe kellene csalogatni ezeket a titokzatosnak vélt, védett repülő emlősöket, mert hatékony szúnyogirtók.
A Bakonyi Denevérvédelmi Alapítvány tagjai a napokban megint denevéreket mentettek meg Veszprémben. Vezetőjük, Mészáros József kiment a helyszínre felmérni a kolóniát, és kiderült, hogy a társasházi erkélynél számos állat csapdába esett. A felmérésből denevérmentés lett. Az erkélyen kint hagyott cserepek, vödrök ugyanis veszélyforrást jelentenek. Ha a mély, sík falú edénybe a repülni tanuló kölyök denevér – amelyik még gyakran hibázik – beleesik, nem sok esélye van a menekülésre, lassú éhhalállal pusztul el. Segítségünk nélkül élete itt ér véget. A vándorlásban elfáradt, legyengült egyedek hasonlóképp járhatnak, és ha vészhangjaikkal társaikat is odahívják, azok szintén csapdába eshetnek.
A denevérek a sík felületeken nem tudnak megkapaszkodni, így kimászni sem tudnak a cserepekből. Ezért kellett az állatvédőnek nyolc élő rőt koraidenevért megmentenie, sajnos jó néhány társuk nem volt ilyen szerencsés, ők már nem élve kerültek elő. A kimentett koraidenevérek a Sóstó Vadvédelmi Központba kerültek, ahol szakszerűen ellátta őket az állatgondozó, már jókat falatoznak és lassacskán visszanyerik eredeti súlyukat. Hamarosan folytathatják vonulásukat dél felé. „Magyarországon minden denevérfaj védett. Védelmük közös érdekünk” – hangsúlyozza a Bakonyi Denevérvédelmi Alapítvány.
A Balatonra tömegközlekedéssel is eljuthatsz! Nézd meg menetrendi keresőnket!
:
Forrás: veol.hu
Nyitókép: illusztráció /DMA