Az ország egész területén hőségriasztás van érvényben. Az extrém időjárás miatt nemcsak az egészségünkre jelent kockázatot a kánikula, hanem a fűnyírásra is nagyobb figyelmet kell fordítani. Nemcsak egészségügyi szempontból rizikós az extrém melegben dolgozni, de a pázsitnak sem tesz jót a hőségben végzett fűnyírás. Inkább halaszd későbbre a fűnyírást, és koncentrálj a nedvesség pótlására!
Miért érdemes elhalasztani a fűnyírást?
A hőségben történő fűnyírás jelentős károkat okozhat a fűszálakban. A hosszabb fűszálak több árnyékot biztosítanak a talaj számára, ami csökkenti a párolgást és segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát. Ha véletlenül túl rövidre vágjuk a füvet, nagy stressz éri a gyepet, mert a gyökereknek nagyobb energiát kell a regenerálódásra fordítani. Ez azt jelenti, hogy a gyep kevésbé lesz ellenálló a hőséggel és szárazsággal szemben. Minél rövidebbre nyírjuk a füvet, annál könnyebben ég ki, és a száraz időszakban ez gyorsabban megtörténik.
A locsolás tökéletes időzítése
A hőség idején a legjobb, amit tehetünk, hogy pótluk az elpárolgott folyadékot. Fontos azonban, hogy mikor és hogyan locsolunk. A legjobb időpont a locsolásra a kora reggel, amikor a hőmérséklet még viszonylag alacsony, így nincs túlzott párolgás, és a fű több vizet tud magában szívni. Este is lehet locsolni, de ügyeljünk arra, hogy a fű ne maradjon sokáig nedves, mert ez gombás megbetegedésekhez vezethet. Kerüljük a felületes, gyakori öntözést is. Inkább kevesebbszer, de alaposan locsoljunk, hogy a talaj mélyen átnedvesedjen.
Plusz tippek
- Ha a fű elkezd barnulni, több vízre lehet szüksége.
- Ha a locsolás után láthatóak a lábnyomaid, akkor túlöntözted a gyepet.
- Várj a fűnyírással, amíg elmúlik a tartósan 30 fok feletti hőség.
- Ezután is hagyd a füvet 6-8 centiméter hosszúságúra, mert így sokkal szebb lesz!