– Saját magam készítette nyélre rakom a gyertyát és magam előtt tartom 1,5 méterre – így védekezik a mustgáz ellen Göncz Gábor. A bor–és pálinkaszertő hozzátette: emellett ventilátorral és az ablakok kinyitásával szellőzteti át a toponári pincéjét. Göncz Gábor megjegyezte: a mustgáz gyorsabban termelődik a szélcsendes, meleg időben, mint a hidegebb időben.
– Nagyon oda kell figyelni, mert hamar meg van a baj. A mustgáz színtelen, szagtalan, a levegőnél körülbelül másfélszer nehezebb, zárt helyiségekben, a levegőt kiszorítva, a föld közelében terül el – tette hozzá Göncz Gábor.
– Mi föld felett erjesztünk, így kerüljük el a veszélyeket – mondta el Országh Bernát. A borász hozzátette: Szőlőskislakon az erjesztő helyiségük teljesen nyitott, így a mustgáz a szabadba távozik. Jelenleg a királyleánykát szüretelik és hamarosan kezdik az olaszrizlinget.
A szakemberek szerint a nagyobb koncentrációjú mustgáz belégzése oxigénhiányos állapotot okozhat, ami kihat a központi idegrendszer működésére. Ennek jelei szédülés, hányinger, álmosság, mentális zavar és eszméletvesztés. Magyarországon évről évre csaknem tucatszor riasztják miatta a tűzoltókat, szinte egyetlen esztendő sem telik el tragédia nélkül. A katasztrófavédők tapasztalatai szerint a riasztások jelentős részében már nem lehet segíteni, mert nagyon gyorsan bekövetkezik az eszméletvesztés és beáll a halál. A balesetek kellő óvatossággal és elővigyázatossággal megelőzhetőek. Mustgáz miatt bekövetkezett balesetnél kizárólag sűrített levegős légzőkészüléket viselő ember segíthet, mivel anélkül a segítő is könnyen áldozattá válhat. A marcali tűzoltóknak legutóbb a kéthelyi szőlőhegyen volt alkalmuk a gyakorolni a szakszerű fogásokat egy feltételezett balesetnél.
Forrás: sonline.hu