„A hajóinkon évente több mint százezer gyermek utazik. Ez a jelentős számú célcsoport nagyon fontos szegmense a teljes utazóközönségnek, és komoly jelentőséggel bír, hogy milyen üzeneteket közvetítünk feléjük, mivel a gyerekek érdeklődési köre nagymértékben befolyásolhatja azt is, hogy hová utazik a család, vagy a célállomásokon mit tekint majd meg!” – nyilatkozta Dónucz László, a Balatoni Hajózási Zrt. értékesítési és forgalmi igazgatója.
A kampány keretében most két könyvet népszerűsítenek. Az egyik Csapody Kinga, Irány a Balaton! című mesekönyve, amely a kisebbeknek segít felfedezni a tó mindkét partját. „Mindenkinek van valamiféle emléke, élménye a Balatonnal kapcsolatban. Amikor gyerekkel utazunk ezek mind előtörnek, ami jó, de szerencsére nagyon sok minden változott. A kulturális látnivalók interaktívak lettek, élményközpontok tanítanak játszva, szórakoztatva, családbaráttá váltak a strandok, szállások, éttermek. Ebben is segít a szülőknek, hiszen összegyűjti, hogy mit érdemes megnézni, kipróbálni, megmászni – miközben egy bájos család mesevilágába csöppennek az olvasók, ami egyszer csak életre kel, ahogy ők is bejárják azokat. Ez a rácsodálkozás a valódi közös, családi élmény. Ráadásul nagy könnyebbség, hogy megvan az utazásra hangoló olvasnivaló, az esti mese is, és közben rengeteg időt spórolnak a felnőttek azzal, hogy nem kell több száz oldalt böngészni a neten, ha tervezni kezdenek. Sokan kifejezetten életmentőnek találták rossz időben, amikor a lubickolás és a homokvárépítés egy strandon nem opció – mesélt a mesés gyerekútikönyvre érkezett visszajelzéseiről Csapody Kinga.
Balatonfüredről írtak regényt tiniknek
A másik olvasmány, amely a hajón megtalálható, Király Anikó Strand, papucs, szerelem című regénye, amely egy balatonfüredi kempingben eltöltött kalandos nyár története. A Strand, papucs, szerelem hőse több ponton távoli rokonságot mutat Miss Bridget Jones alakjával. Ugyanakkor nagyon is eredeti figura, pont az a típusú haver, akivel kamaszként akár egy vízibiciklis majdnem-szüléssel, apás esküvővel, tiltott fürdőzésekkel, cikis helyzetekkel és nagy röhögésekkel teli, komplett nyarat végigbulizna az ember. – olvasható a könyvről szóló kritikákban (könyvesblog.hu).
Az akció egy héten át tartott a Siófok-Balatonfüred hajózási útvonalon. Amennyiben a könyves kampányt pozitívan fogadják az utasok, újabb olvasmányokat vonnak majd be a lehetőségbe, hogy az utasok minél kellemesebben eltölthessék az időt a hajók fedélzetén.
Naptej is jár a könyvek mellé
Az olvasást és az utazást népszerűsítő akció a szárazföldön is folytatódik. Füred Kapitány, a turisztikai szakemberek által létrehozott mesehős ezúttal könyveket is elrejt a Nagy Kincsvadászat elnevezésű játékban. A mesekönyvek mellett, összesen 10.000 csokoládét, ingyenes hajó- és színházjegyeket, egymillió forint értékű naptejet is kereshetnek a gyerekek. Az akció szervezőinek célja, hogy olyan játékokat találjanak ki, amelyek segítségével megmozgathatják a turistákat két-három település között, miközben a gyerekek megismerhetik a Balaton nevezetességeit. Ebben segít a turisztikai szakemberek által megálmodott mesehős, Füred Kapitány is. A kincsvadászat több településen, Alsóörsön, Balatonalmádiban, Balatonszárszón, Balatonföldváron, Csopakon, Fonyódon, Siófokon és a BAHART kikötőiben, hajóin is zajlik. A játék keretében ötezer gyermeket és szülőt mozgatnak meg a vakáció ideje alatt.
James Bond nyomdokait követi Füred Kapitány
Eger a legjobb példa arra, hogy milyen nagy hatása van az irodalmi alkotásoknak egy-egy város turizmusára. De a nemzetközi irodalom számos szegmense is kapcsolódik a turizmushoz. Jó példa erre London. Itt az utazások jelentős része a híres írók és költők alakjaihoz kapcsolódik. Jó példa erre Shakespeare, akinek Londonja tízezreket vonz a tematikus túrákra. De ezrek indulnak Sherlock Holmes magánnyomozó világának felfedezésére is. A magyar turisztikai szakemberek számára jó példát mutathatnak azok a vendéglátósok, turisztikai szakembere is, akik a James Bond kötetek rajongóiból profitálnak a Duke bárban. Ez az a hely, ahol a híres martini inspirálta Ian Fleminget, arra, hogy az italt a felnőtteknek szóló „meséje” híres italává tegye. – mondta Éskovács Péter, a korábban említett kincsvadászatok egyik szervezője.
Forrás: BAHART