A parhelia, hétköznapi nevén napkutya az úgynevezett halojelenségek körébe tartozik.
A légköri fénytüneményt a levegőben levő hatszögletű jégkristályokon megtörő fény hozza létre. A magyar nyelvben „vaknapnap”, vagy „cimborának” is hívják.
Somogyi László Tapolcáról tartott épp a munkahelyére, a Badacsonylábdihegyi Ökoturisztikai Látogatóközpontba, amikor észrevette a nem mindennapi fénytörést.
Pazar keretet adott a napkutyához a Gulács és a Badacsony
– A Gulács és Badacsony hegy között épp felkelt a Nap, és akkor vettem észre, hogy a Nap mellett két oldalt kialakultak ezek melléknapok – mondta a likeBalaton.hu-nak Somogyi László. – Felmentem a Szent György-hegyi Lengyel kápolnához, és a szőlőtőkék között sikerült lefotózni a jelenséget. Reggel, vagy a naplemente előtti órában lehet látni ilyent, de nem túl gyakori.
Ilyenkor ősszel, vagy télen, kora tavasszal szokott kialakulni, főként az időjárási frontok előtt
– mesélte a Badacsonylábdihegyi Ökoturisztikai Látogatóközpont vezetője, aki azt is elárulta, hogy mindig magánál hordja a tükörreflexes fényképezőgépét. A közeli fotóhoz egy 300 mm-es nagy opitkát használt. De mint mondja, a panorámaképet akár egy telefonnal is meg lehet jó minőségben örökíteni.
A nemesgulácsi származású hobbifotósnak már kiállították képeit Nemesgulácson, valamint jelenlegi lakhelyén, Tapolcán is.
Somogyi László legutóbb Tapolca és finn testvérvárosa, Lempäälä közös fotópályázatán ért el második helyezést.
Nyitókép: Somogyi László – hivatalos