Augusztus végétől máig számos Balaton-parti településen látták magyar madarászok az ékfarkú halfarkast, amiről a birding.hu-n olvashatunk.
Ez madár az északi tájak lakója, rendszeres átvonuló, de mindig csak kis számban jelentkezik hazánkban. Főleg nagyobb természetes vizeink és halastavaink mentén jelenik meg.
Igazi prédaleső, ami azt jelenti, hogy addig zaklatja a sirályokat, cséreket és más madarakat, amíg azok fel nem öklendezik, vagy csőrükből el nem eresztik zsákmányukat. A halfarkas pedig megfordul, és elkapja azt a levegőben.
Ugyanakkor saját maga is halászik, így nem véletlen, hogy épp a Balatonnál jelenik meg ősszel.
Az ékalakú halfarkas változatos módon tud repülni: perdül és fordul, csapong a levegőben, miközben a legváltozatosabb és legkülönfélébb mozdulatokat végzi. A kisebb sirályok félnek tőle.
Halfarkas (Stercorarius Briss.), a Sirályfélék családjába tartozó madárnem, mely nevét ragadozó természetétől kapta. Csőrének töve viaszhártyával ellátott, ez alatt a csőr közepe előtt vannak az orrlyukak. Az első evező toll a leghosszabb, a fark ékalakú, 12 tollas. A csüd a középső ujjná! hosszabb. Földünk É.-i hidegebb részeit lakják: rendesen a nyilt tengeren tanyáznak, költés ide-jén a partokon, szigeteken tartózkodnak. Kitűnően úsznak, rendesen azonban a levegőben röpködve töltik idejüket; röptük a sólymokéra emlékeztet.
Halakkal, madarakkal, tojásokkal, gerinctelen állatokkal és apróbb emlősállatokkal táplálkoznak; a nagyobb fajok kis báránykákat is megtámadnak és szemüket és agyvelejüket kivájják. Kártékonyak, ezért az északi népek nagyban pusztítják. Legnagyobb termetű a hollónyi nagy-H. (Sterco* rarius skua Briin.), mely télen elvétve Anglia, Franciaország, Hollandia és Németország tenger-partvidékén is előfordul; hazánkban Dalmáciában Curzola szigetén észlelték. Kisebb a varjúnagy-ságú széles farkú II (Stercorarius pomatorhinus Temm.), mely hazánkban szeptemberben és októberben a Balatonon és a Fertőn majdnem minden évben megjelenik. Ósszel hazánkban rendesen elő-fordul az ékfarkú H. (Stercorarius cevphus Brünn.) is, mely az északi félteke sarki vidékéin honos. A nyílfarkú v. sarki H. (Stercorarius parasiticus L.) az északi Sarkkör lakója, télen a mérsékelt égöv táján honos; hazánkban átvonulás alkalmával őszkor észlelték. (Révai Nagylexikona) |