A Balaton-felvidék számos gyöngyszeme közül az egyik a Vázsonyi-medence, amelynek tengerszint feletti magassága 2-300 méter között változik. Ebben a medencében, a Balatontól mindössze 10 kilométerre fekszik Mencshely, amely átlagosan 340 méterrel van a tengerszint felett, s innen emelkedik ki a környék legmagasabb területe, a Halom-hegy. Legmagasabb pontja pontosan 395,8 méter, és a hegy egy része egy régi vulkánt rejt.
A Vulkán tanösvény mindössze 2 kilométer hosszú, kisgyerekkel is könnyen bejárható, nem túl meredek, csak egészségesen fárasztó módon. Az ösvény érinti a hegy minden érdekes pontját, ahol tájékoztató táblák mesélnek az adott hely történetéről és látnivalóiról.
A tanösvény egy részén az út kettéválik, és itt tehetünk egy kis kitérőt az egykori vulkán maradványaihoz. Az út elején a helyi kőzetekből épített makettek sora mutatja be milyen fázisokban alakult ki a Halom-hegy.
Vulkán makettek mutatják a kialakulás szakaszait
Fotó: Szücs Ildikó
A Halom-hegy természetes növénytakaróját a tetőn és a lankás déli lejtőkön cseres-tölgyesek alkották, mára a szőlőművelés és bazaltbányászat hatására kiterjedésük jócskán csökkent. Az erdő északi lejtőit gyertyános-tölgyesek borítják, talaján kora tavasszal odvas és törpe keltike, bogláros szellőrózsa és tavaszi lednek nő.
Az erdő faunája igen gazdag, de szerencse kell, hogy megfigyelhessünk a talajszinten mozgó ízeltlábúakat, az erdei kisemlősök viszont rejtőzködő életmódjuk miatt csak nagyon ritkán kerülnek a szemünk elé. Amikor azonban felélénkül a természet, széncinege, kékcinege, szajkó csicsergése és harkályok kopácsolása tölti be az erdőt.
A bányaudvar falmaradványai közötti bolyongás után folytathatjuk a menetet a hegy tetejére, ahol számos apró csoda vár bennünket, és ezeket a gyerekek is élvezni fogják. A bazaltkőből kirakott Balaton körül minden hegynek megvan a helye, kis bazaltkockával jelölve, a mellette lévő vulkán falon pedig időrendben látható melyik tanúhegy mikor alakult ki.
Kissé távolabb a hegy tetején szintén bazaltból épített kis ösvény kanyarog, amely mellett számos táblán olvashatunk a Balaton környékének földtörténetéről, az ősi tengerről, vulkánok uralmáról, majd a jelenbe haladva az itteni környezet és élővilág védelméről. Padok biztosítják a piknikezés és pihenés lehetőségét, és ne felejtsük el a Kossuth kilátót, hiszen a tetejéről rálátunk a Balatonra, a távoli tanúhegyekre az egyik oldalon, és akár a Tihanyi-félszigetre a másikon.
A hegy teteje tágas, az geológiai érdekességek böngészése mellett rohangálásra való hely, ahol a Balaton felőli szélén kis színpad is helyet kapott, félkör alakú lelátóval együtt. Tökéletes helyszín kisebb előadások számára, miközben a hátteret a magyar tenger látképe adja.
Nézd meg galériánkat, ami kedvet adhat egy kisebb túrához:
Kora tavasszal jártam be a hegyet, amikor a természet és a környezet még csak éppenhogy ébredezett. A csend kézzel fogható volt, az ösvényen ballagva mini erdőfürdőzésben volt részem, a magaslaton megpihenve pedig nyugodt békességet szívhattam magamba. Kiszakadni a hétköznapokból és feltöltődni a természetben mindig jó ötlet, ehhez a Halom-hegy pedig nagyszerű választás.