A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (BfNPI) természetvédelmi őre, valamint a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Dél-Balatoni Helyi Csoportjának szakemberei végezték a gólyamentést Ságváron, ahol 2020-ban egy webkamerát helyeztek a fészekhez. Így az interneten bármikor bepillantást nyerhetünk a madarak életébe.
Van, aki minden nap nézi a gólyákat
– A fészekkamera nézőitől érkezett a bejelentés, hogy az egyik nagyobb fióka lába nem működik megfelelően, nem tud ráállni, ezért felmerült annak szükségessége, hogy a fiókát kiemeljük a fészekből és orvosi segítséget kapjon – számolt be a nemzeti park munkatársa. Egy ideig úgy tűnt, hogy a fióka jobban van, nem sokkal később azonban a madár panaszai ismét jelentkeztek, és a másik, a társainál lényegesen kisebb fióka sem fejlődött megfelelően.
Vödörbe kerültek a kicsinyek
Szerencsére a kémény tetején lévő fészekhez egy létra vezetett, így viszonylag könnyen fel tudott jutni a madarakhoz a mentést végző szakember. A két fióka egy szalmával bélelt vödörbe került, majd egy hosszú kötélen leeresztették őket. Átvizsgálták a fészket, hogy különböző madzagokat, vagy más sérüléseket okozó mesterséges anyagokat eltávolítsák.
– A kisgólyák Sukoróra, a Vadmadárkórházba kerültek, ahol dr. Berkényi Tamás és csapata a tőlük megszokott gondossággal és szakértelemmel vette őket kezelésbe
– tudósított a BfNPI.
Meggyógyulnak
A fiókákat egy mesterséges fészekben helyezték el, ahol megkezdődött nevelésük és gyógykezelésük.
Dr. Berkényi Tamás tájékoztatása szerint a nagyobb fiókának lábvégi sérülései vannak, melyek szépen gyógyulnak, a madár egyre jobban tudja használni a lábait. Bízunk benne, hogy a szakszerű ellátásnak köszönhetően a fiókák felnövekedve minél hamarabb szabadon engedhetővé válnak és visszatérhetnek a természetbe.
Nyitókép: Illusztráció/Pixabay/Blickpixel