Figyelembe véve, hogy Magyarországon a statisztikák szerint mintegy 2,3 millió családi ház jellegű épület áll, könnyen előfordulhat, hogy a szárazföldi életmódot folytató békák sok ezres nagyságrendjét érinti egy természetvédelmi probléma: sokszor életfogytig tartó fogság pincékben, vízóra aknákban. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a lakosság segítségét kéri az ügyben.
A civil szervezet közleménye szerint a településeken is általánosan előforduló zöld és barna varangy, a barna ásóbéka, helyenként a bajszos- vagy barnabékák (erdei, mocsári és gyepi béka), de akár még a vizektől elkalandozó zöldbékák és unkák is gyakran pottyannak vízóra aknákba, illetve tévednek pincékbe, ahol csapdába kerülhetnek és lassan eléhezve akár évekig, a halálukig sínylődhetnek.
Önmagában az állatok pusztulása is jelentős probléma, de a bajt tetézi, hogy ezek a példányok nem tudnak részt venni a szaporodásban.
A kétéltűek közé tartozó békáknak – még az életük jelentős részét a szárazföldön töltő fajoknak is – vízre van ugyanis szükségük a szaporodáshoz, a peterakáshoz és az ebihalak akár két hónapot is meghaladó fejlődéséhez.
Az állat- és természetvédelmi megfontolások mellett jelentős a ragadozó életmódot folytató, férgeket, puhatestűeket és rovarokat fogyasztó szárazföldi békafajok biológiai védekezésben betöltött szerepe. A békáknak ez az ökoszisztéma-szolgáltatása a klímaváltozás erősödésével, többek között az újabb és újabb mezőgazdasági rovarkártevők megjelenésével egyre fontosabb szempont.
Szerencsére a bajba jutott békákon nagyon gyorsan és egyszerűen segíthetünk azzal, ha az állatokat a vízóra aknákból, pincékből kiemelve (akár puszta kézzel is megtehetjük ezt) a kertben elengedjük, illetve ezeket a „békacsapdákat” márciustól-szeptemberig havonta ellenőrizzük.
Aki pedig még ennél is többet szeretne tenni ezekért az ártalmatlan, ugyanakkor rendkívül érdekes megjelenésű és viselkedésű állatokért, vagy éppen gyönyörködni szeretne a zöld varangyok elképesztő fuvolázó hangjában, a kertben gyorsan készíthet petarakóhelyet, illetve békagarázsokat, nappali békamenedékeket is nekik.
A jócselekedetek sorát pedig még megkoronázhatjuk azzal, ha a békamentés után annak adatait megosztjuk a szakemberekkel. Erre remek lehetőséget kínál az Országos kétéltű- és hüllőtérképezés honlapfelület, ahová a megfigyelési adat percek alatt feltölthető, hogy segítse pontosítani az adott faj országos elterjedéséről alkotott képet.
Arról az eshetőségről pedig szót sem ejtettünk még, hogy a mentés közben az adott béka akár szépséges hercegnővé vagy királyfivá változhat…
Forrás: zaol.hu