Kisfaludy-kilátó
A Badacsonyon több kilométernyi turistaúthálózat van, akár 4-5 órát is eltölthetünk a hegyen. A hegy szoknyájánál például egy 12 km-es úton is kirándulhatunk, a hegy legmagasabb pontján pedig ott a Kisfaludy-kilátó.
A kilátóhoz egy egészen meredek, több mint másfél kilométer hosszú túraösvény vezet a Szegedy Róza-háztól, de megéri a szaporább szívverés és a kaptatás, mert varázslatos panorámában lesz részünk a magasból.
Hét éve készült el a jelenlegi 18 méter magas építmény, melynek erdei fenyőből készült hatalmas elemeit helikopterrel szállították a hegyre. A korábbi 1975-ben épült fakilátó állaga nagyon leromlott, és az erdő alaposan túlnőtte, ezért volt szükség az új építményre. Csigalépcsőn jutunk a magasba, páratlan látvány tárult szemünk elé.
Szigligetet sajnos az erdőtől nem láthatjuk, de a Keszthelyi-hegység vonulata, a Szent György-hegy, a Sümegi vár is látszik. Tiszta időben látjuk a távoli Somlót, a halápi hegy, alattunk, előttünk Tapolca, a Csobánc, a Gulács, a másik irányban pedig a Káli-medence falvaiban gyönyörködhetünk.
A túlparton a boglári Gömbkilátó és Fonyód hegyei, a távolban a Tihanyi-félsziget is láthatók, a közelben pedig Badacsonytomaj és az Örsi-hegy keretezik a látóhatárt.
A Kisfaludy-kilátó alatt látható egy kő, ami a Badacsony csúcsát jelöli, ez 437,4 méter. A kilátó látogatása ingyenes.
Mi egy éjszakai túra során is felmásztunk a magasba, kattints ide és olvasd el, milyen érzés a sötétbe borult erdőben túrázni!
Folly-kilátó
A badacsonyörsi hegyen található Folly Arborétumban nem csak a hatalmas fenyőfélék és különleges bokrok egyediek, hanem a kilátójuk is. A fenyőtobozra hasonlító, a lombozat fölé emelkedő építményből fenséges panoráma tárul elénk. A Balaton és a Badacsony látványa lenyűgöző, de az arborétum fái és ösvényei is különlegesek ebből a perspektívából.
Folly Réka a családi örökséget viszi tovább az arborétum és borászat üzemeltetésével, dédapja ültette el itt a az első cédrust közel 110 évvel ezelőtt. Dr. Folly Gyula pécsi orvos Öreg Arborétuma mára kinőtte magát, 400 fenyőfélének, 200 lombos fának és cserjének adnak otthont.
Ne hagyd ki a kilátóhoz vezető séta során a lombkorona ösvényt és a különleges csúszdát, fajátékokat sem. Több helyen is érdemes útközben fényképeket készítened, méterről méterre haladva változik a növényzet és a látvány is.
A kilátó az Arborétumba váltott belépőjeggyel látogatható, érdemes több órát rászánni a helyre és körbejárni a cédrusokat, fenyőket, megkóstolni a fenyőrügy szörpöt és a boraikat is.
Nézd meg az arborétumban készített képeinket:
Somlyó-hegyi kilátó
A 2015-ben újjáépített kilátóból 17,5 méter magasról tekinthetünk a lábunk elé elterülő tájra. Érdemes időt szánni a kilátóra, hiszen a legfelső kilátószintről emlékezetes panoráma nyílik a szemünk elé: Az egyik oldalon a Balaton keleti medencéje, a másikon az északi part, a harmadikon a Bakony sűrűje. Autóval a hegy lábánál található utcáknál, a református templomnál vagy a temetőnél találhattok parkolási lehetőséget. A tapasztalat alapján egyébként 20 perc könnyed sétával fel lehet jutni hozzá, de útközben (a kék háromszög jelzés útvonalán) padoknál és asztaloknál is megpihenhetünk.
Balatonfűzfői kilátó
Ez a kilátó lesz a kisgyerekes családok nagy kedvence, több szempontból is. Az ingyenesen látogatható 15 méter magas faszerkezetű építmény ugyanis közvetlenül a Bob pálya mellett van, tehát a szórakozás előtt vagy után meg lehet mozgatni végtagjainkat egy kis lépcsőzéssel. Akik kevésbé bírják a lépcsőmászást, vagy, ha a gyerekek elfáradtak, akkor sincs gond: az öt emeletes kilátó mindegyik szintjén csodaszép a kilátás, így nem feltétlenül kell a csúcsig másznunk, a korlát panelei pedig üvegből készültek, így a legkisebbek is élvezhetik a látványt.
A fűzfői kilátó meglátogatásához a balatoni bringakörútról legegyszerűbben a bicikliút és a Rákóczi utca kereszteződésénél érdemes letérni. A Zrínyi – Kölcsey – Uszodai – Hársas utcákon át lehet eljutni a szabadidőparkba, ahol a kilátó is magasodik.
Óvári messzelátó
Nemcsak az elnevezése, de a kinézete is különleges az Óvári messzelátónak, nevét Dr. Óvári Ferenc ügyvédről, országgyűlési képviselőről kapta, aki nagyon sokat tett többek között a kilátó megépítéséért, és a vasúthálózat kiépítéséért Balatonalmádiban. A panoráma középpontja a Fűzfői-öböl, az előtérben balra Vörösberény, jellegzetes templomaival, mellette a volt jezsuita kolostor.
Messze jobbra a kenesei magaspart belesimul a Sió völgyébe, majd Külső-Somogy magas pannon dombjai sorakoznak. A Fűzfői-öböl mögött, a magaspart vonulatából kissé kiemelkedik a Papvásár-hegy, a berhidai Jákó-hegy, balra a fűzfői gyárak. Vörösberény felett magasodik a Megye-hegy, Nyugat felé a Vár-hegy, a Vörös-hegy és a Csere-hegy látszik.
Soós-hegyi kilátó
Ha már Balatonalmádiból átlátunk Kenesére, érdemes testközelből is megcsodálni ezt a különleges kisvárost. Balatonkenesén, a Tátorján tanösvényen följutva a Soós-hegyre már feltárul a csodálatos panoráma a siófoki szállodáktól egészen a Tihanyi-félszigetig, sőt néha még azon túl is. Maga a kilátó csak első látásra tűnik úgy, mintha a földönkívülieknek jelezne, a különleges kinézetű kilátó ugyanis egy adótorony köré épült.
A környéken jelenleg építkezések színtere, de ide a kilátásért érdemes felgyalogolni vagy akár felautózni. Ha nem lenne elég ennyi izgalom, a kilátóból ne csak a Balaton felé nézelődjetek, madártávlatból csodálhatjuk meg ugyanis a város épületeit és vízi létesítményeit, de a Soós Lajos költő emlékére emelt obeliszkig és a védett Tátorjánosig is elsétálhatunk.
Még számos kilátót érdemes megmászni ezen a vidéken, például a Tihanyi-félszigeten lévő Őrtorony kilátóhoz egy kellemes túra során feljutva fantasztikus látványban lesz részünk. Aki pedig meghódítja a csopaki szőlőhegyen, a Csákány-hegyi kilátóhoz vezető utat, szintén kellemes fáradsággal mászhat fel a toronyba, hoy onnan gyönyörködhessen a környék tájaiban. A legtöbb kilátóhoz érdemes úgy készülni, mint egy kiadós sétához, ahol felérve a csúcsra csodás élményben lesz részünk a Balaton part bármely pontján.