Ugyan a Balaton még hűvös, de a bátrabbak már hétvégén belemerészkednek, vagy ha nem, a partjára fürdőruhában biztosan. Az előrejelzések szerint itt a strandidő, egyre több strand nyitja meg kapuit a vendégek előtt!
Ha azt hiszi, hogy a bőre biztonságban van felhős időben, nagyon téved. Az UV-sugárzás akkor is rettenetesen kártékony, ráadásul szombatra riasztást adtak ki a magas UV-B sugárzás miatt.
– A járvány miatt még kevesebbet voltunk eddig a szabadban, mint korábban ilyenkor, ezért a bőrünk még kevesebbet látott napot. Ráadásul a jó idő is igencsak elkerült eddig bennünket. Ezért szükséges még jobban odafigyelni most a napozásra, mert érzékenyebb lehet a bőrünk a szokásosnál. Azt tanácsolom, hogy a napi rutin része legyen reggel a fényvédő használata, arcra is. Akár süt a nap, akár nem. Még akkor is kenjük be magunkat, ha boltba megyünk! – tanácsolja Jakab Eszter bőrgyógyász, aki hozzátette: napi húsz perc napozás jót tesz, de kellő védelemmel.
Lenvászon kalap
Fontos, hogy nemcsak napozásnál éghetünk le, de akár az utcán is. Ezért a ruházatot is ennek megfelelően kell kiválasztani. Minél jobban fedje a testet, de nem mindegy, hogy milyen anyag. A könnyed lenvászon például remek választás, mert nem izzadunk bele, hagyja szellőzni a bőrt. Arra kell törekedni, hogy minél természetesebb legyen a ruha anyaga.
Fontos a széles karimájú kalap, hiszen bőrünk még idén nemigen látott napot. A hátrafordított baseballsapka ugyan nagyon divatos, de nem ajánlott, hiszen a fül és a tarkó vagy a homlok is leéghet.
Napszemüveg
Nem elhanyagolható a szem védelme. Tévhit, hogy a napszemüvegekben a sötét lencse jobban véd, ráadásul a túlzottan sötét lencse mögött a pupilla jobban kitágul, és még több ultraibolya-sugárzás jut a szembe. Fontos, hogy a minőséget helyezzük előtérbe a napszemüveg vásárlásakor, és ne a divat szerint válasszunk. A filléres, nagyon olcsó vagy például piacon megvásárolható szemüveg általában nem rendelkezik megfelelő szűrőkkel, így még többet árthatunk vele.
50 faktor
A napozást a kora délelőtti vagy a késő délutáni órákban érdemes elkezdeni, amikor jóval alacsonyabb az UV-sugárzás. Kiemelten kell ügyelniük arra, hogy prémium minőségű, magas, például 50 faktoros fényvédő krémeket használjanak. Az, hogy nyaraláskor viszünk magunkkal fényvédő krémet, az teljesen természetes, de fontos akkor is, ha kilép otthonról, mert borús időben is ugyanúgy károsodhat a bőrünk az UV miatt.
– A hófehér bőrű, szeplős, világos hajú és szemű embereknek az 50-es faktorszám ajánlott.
– A normál bőrűeknek a 30-as faktorszámú termékkel érdemes kezdeni, majd amikor már van egy kis színük, jöhetnek a 10-15-ös faktorszámú készítmények.
– A kreol bőrűeknek kezdetben is elég a 10-15-ös faktorszámú napozó.
A babákat is kenni kell
Különösen nagy gondot kell fordítani a gyermekek napon tartózkodására. A napsugárzás megpróbáltatást jelent a szemnek, főleg a legkisebbek számára. Szemlencséjük még nem képes annyi UV-sugárzás kiszűrésére, mint a felnőtteké. A gyerekeket már babakorukban el kell kezdeni kenni fényvédővel. Akkor is, ha csak a babakocsiban tologatjuk egy félórát a szabadban. Fontos, hogy adjunk rájuk kis sapkát, kalapot, hogy a fejüket ne érje napfény.
A kicsiknek bőrszíntől függetlenül, mindig magas, körülbelül 50-es faktorszámú készítményre van szükségük.
Felejtsd el a házi kencét
Ne kísérletezzünk házi praktikákkal leégéskor! Az első fokú napégésnél, amikor „csak” vörös a bőr, használjunk gyógyszertárakban kapható napozás utáni készítményt. Hólyagos bőrnél már inkább érdemes szakemberhez fordulni. A hólyagokat nem szabad kiszúrni, mert az fertőzés forrása lehet. Rövid, langyos tusolás belefér, de fürdés nem.
Forrás: borsonline.hu