Gulyás Péter / Origo.hu | 2020.04.11. 14:00
Így fertőtlenítsd az autódat a járvány idején
Az autók takarításával kapcsolatban érdemes megfogadni az alábbi tanácsokat, mert a vírus többféle felületen is fertőzőképes marad.

Bár maga az autó is egy mobilizált izolációs terület, ami segít minimálisra szorítani a társas érintkezés formáit a közlekedés során, de autózni sem rizikómentes a járvány idején, legyen akármilyen csábító a 300 forintos benzin és az országszerte ingyenes köztéri parkolás lehetősége.

Fontos, hogy lehetőleg az autóban is kerüljük a társas érintkezést, vagyis lehetőleg menjünk egyedül. Ha mégis többen kell utazni (nem a velünk egy háztartásban élő családtagokkal), akkor ügyeljünk arra, hogy hordjunk maszkot és kesztyűt, és olyan útitársat válasszunk, akinek nincsenek koronavírusra utaló tünetei vagy egyéb légzőszervi megbetegedése.

Ha netán nem munkatársról, közeli ismerősről van szó, akkor érdemes elkérni az utas elérhetőségét, hogy ha később tüneteket produkálunk, akkor vissza lehessen keresni a kapcsolati hálónkban. Természetesen a mostani időkben a telekocsi szolgáltatásokat is célszerű kerülni. Kevesen tudják, hogy sok autó egészségügyi doboza tartalmaz maszkot, ami persze nem nyújt tökéletes védelmet a vírus ellen, de abban hatásos lehet, hogy a fertőzöttek kisebb eséllyel adják tovább. Sebészeti helyett a légzésvédő maszkok adnak jobb védelmet az egészséges embereknek (különösen az FFP3-as minősítésűek), de az autók szűk utastere mindenképpen kockázatos, ha beteggel együtt utazunk – írja az Origo.hu.

Mivel fertőtlenítsük az autót?

Ha mindenképpen útnak kell indulni, akkor érdemes figyelmet fordítani a megelőző higiéniai kezelésre. Sajnos a koronavírus élő szervezeten kívül nem pusztul el azonnal, rézfelületen akár négy órán át, kartonpapíron akár egy teljes napot, műanyag vagy nemesacél felületen pedig akár három napon át is fertőzőképes marad, ezért a járvány idején az autót is szükséges fertőtleníteni. A klórmentes háztartási tisztítószerek az autóban is beválnak, bár egy egyszerű szappanos víz is megteszi.

Olyan szerekkel tegyük ezt, amiket a háztartásban egyébként is tartunk erre a célra, de ne klórtartalmú szereket, vagyis fehérítőket. A hidrogén-peroxid károsíthatja az autó felületeit, az ammóniumos tisztítószereket pedig az érintőképernyőn tilos használni.

Akár a zsíroldás legősibb eszköze, a meleg, szappanos vagy mosogatószeres víz is hatékony lehet az autóban, mert a koronavírus örökítő anyagát egy lipidburok (egyfajta zsír) veszi körbe, ami ha megsérül, a vírustest szétesik és inaktívvá válik.

Még jobb lehet az alkohol a legtöbb felületre, mert ha legalább 70 százalékos, akkor hatásos fertőtlenítőszer, és az az előnye is megvan, hogy nem károsítja az autó felületeit, igaz, a kezet a szappanhoz hasonlóan szárítja. A háztartási boltokban kapható mikroszálas és antibakteriális nedves törlőkendők tökéletesen alkalmasak a felületek fertőtlenítésére, a kezelés után pedig ajánlott az autót alaposan kiszellőztetni, nekünk meg hosszan, legalább fél percen keresztül kezet mosni.

Fotó: Origo.hu

Ezeket a helyeket ne hagyd ki az autón

Ajánlott fertőtleníteni az összes felületet, amelyhez hozzáérünk a be- és kiszállás, valamint az utazás során, különösen akkor, ha nem egyedül utazunk. Kívül a kilincsekkel (és az ajtó egyéb pontjaival, amit meg szoktunk érinteni beszálláskor) kezdjünk, aztán haladjunk tovább a tanknyílás és a csomagtartó zárjának környékére. Alaposabbak a szelepsapkákat, a motorháztető környékét a nyitó mechanizmusnál, valamint a nívópálcákat is áttörölhetik.

Fotó: Skoda / Origo.hu

Utastér

Mielőtt nekiállunk az utastér fertőtlenítésének, érdemes kiporszívózni, port törölni a műszerfalon, és az összes felesleges holmit, ételmaradékot, használt zsebkendőt kidobni, mert ezeken rengeteg baktérium tenyészik. Utána kezdjük a fertőtlenítést a kormánykeréken, a váltógombon, a kézifékkaron, a bajuszkapcsolókon, az ablakemelőkön, a belső kilincseken és a szellőzőnyílásokon, mert ezekhez nyúlunk a leggyakrabban. Mérések szerint a gyakori fogdosás és a zárt, párás környezet miatt akár négyszer több kórokozó is lehet rajtuk, mint egy nyilvános vécé ülőkéjén.

Fotó: Skoda / Origo.hu

 

A biztonsági öveket se hagyjuk ki

Ezeket minden alkalommal használjuk, amikor autóba ülünk. Az öv állítgatásának gyakorisága attól is függ, hányan használják, de általában három érintkezési ponttal kell számolnunk. Mivel az öv keresztezi a testet, nagy eséllyel tapadhatnak meg rajta a köhögés-tüsszentés folyadékcseppjei – ahogyan a kormánykeréken is, ami közvetlenül a vezető előtt helyezkedik el. Ne felejtsük el letörölni a szellőzés vagy a légkondicionáló kapcsolópaneljét, a kesztyűtartó nyitóját, az ülés- és tükörállító karokat és gombokat, a könyöktámaszokat, valamint a modern autókban az érintőképernyőt sem.

 

Nyitókép: Shutterstock

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva