Milliók rajonganak érte, fogyasztásának kultúrája évszázadok óta töretlenül virágzik. A balatoni borok méltán híresek és magas minőségűek, számtalan formában és alkalommal méltattuk már mi is a jelentőségüket. Most mutatunk nektek pár receptet, melyhez felhasználhatjátok őket és néhány olyan rendezvényt az őszi időszakra, ahol „előkóstolásra” is van lehetőség, hogy a fazékba már biztosan a legjobb kerüljön.
Korábban már készítettünk egy összeállítást a balatoni gombából elkészíthető finomságokból. Ezt most megspékeljük egy kis fehérborral, és már jöhet is az első fogás.
FEHÉRBOROS CSIPERKEKRÉMLEVES
Recept a fotó után!
Hozzávalók:
25 dkg barna + 7,5 dkg fehér csiperkegomba
20 dkg hagyma
1 gerezd fokhagyma
5 dkg vaj
2 ág kakukkfű
2,5 dl fehérbor
6 dl tyúkhúsleves-alaplé
3,75 dl habtejszín
só
Cayenne-bors
néhány szál metélőhagyma
Elkészítés:
A gombákat letisztogatjuk, majd a barnát apróra daraboljuk, a fehéret pedig nagyon vékonyra szeleteljük vagy legyaluljuk. A megtisztított hagymát és fokhagymát apróra kockázzuk. A vajat fazékban felhevítjük. Beletesszük a barna csiperkét a hagymákkal, valamint a kakukkfűvel együtt, és megpirítjuk. Felöntjük a borral, és beforraljuk a felére. Hozzáadjuk az alaplét, beleöntünk 2,5 dl tejszínt, és megsózzuk, megborsozzuk. Mérsékelt tűzön forraljuk kb. 15 percig, majd a kakukkfű kiszedése után botmixerrel összeturmixoljuk az edényben, és takarékon főzzük 20 percig. Közben a maradék tejszínt félkemény habbá verjük. A leöblített metélőhagymát rövidebb darabokra vágjuk vagy felkarikázzuk. A levest átszűrjük egy tiszta edénybe. Beleszórjuk a felszeletelt fehér csiperkét, és egyet forralunk rajta, majd beleforgatjuk a lágy tejszínhabot. Végül adagonként tányérokba vagy tálkákba merjük, és a metélőhagymával díszítjük.
Október 19-én a zánkai szüreti mulatságon biztos lehetsz abban, hogy isteni balatoni borokat kóstolhatsz. Ne felejts el hazavinni a főzéshez egy üveggel!
PÁSZTORPITE VÖRÖSBOROS MARHARAGUVAL
Recept a fotó után!
Hozzávalók:
A marharaguhoz:
2 ek olívaolaj
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 ek édes-nemes paprika
75 dkg marhagulyáshús
2 dl száraz vörösbor
1 db paradicsom
1 db hegyes-erős zöldpaprika
2 db babérlevél
2 ág rozmaring
só
őrölt fekete bors
2 db nagyobb sárgarépa
vaj a tálhoz
A krumplipüréhez:
75 dkg burgonya
só
4 db tojássárgája
1,5 dl tej
őrölt fekete bors
frissen reszelt szerecsendió
A szóráshoz:
5 dkg parmezán
Elkészítés:
A raguhoz egy nagyobb lábasban hevítsük fel az olívaolajat, és pároljuk rajta üvegesre a kétféle, meghámozott, finomra vágott hagymát. A tűzről levéve hintsük meg a pirospaprikával, alaposan keverjük el, majd tegyük vissza a tűzre. Dobjuk rá a megmosott, felkockázott húst, és nagy lángon, kevergetve pirítsuk fehéredésig. Azután öntsük fel borral, és kevergetve főzzük addig, amíg az elpárolog. Öntsük fel a húst egy kevés vízzel, majd adjuk hozzá a meghámozott, feldarabolt paradicsomot, a felkarikázott paprikát, a babérleveleket és a rozmaringágakat. Sózzuk, borsozzuk meg a ragut, és közepes lángon, folyamatosan pótolva az elpárolgott folyadékot főzzük puhára a húst. Ezután forgassuk bele a meghámozott, felkarikázott répát, és főzzük készre. Végül távolítsuk el belőle a babérleveleket és a rozmaringágakat. A burgonyát hámozzuk meg, kockázzuk fel, és tegyük lábasba. Öntsük fel annyi vízzel, amennyi éppen ellepi, sózzuk meg, és főzzük puhára. Szűrjük le, burgonyanyomóval törjük át, és hagyjuk kihűlni. Ezután keverjük el benne a tojássárgájákat és a tejet, majd ízesítsük némi sóval, borssal és frissen reszelt szerecsendióval. Kanalazzuk a marharagut egy kivajazott tűzálló tálba, és habzsák segítségével nyomjuk rá a krumplipürét. Süssük a pitét a 180 fokra előmelegített sütőben addig, amíg a burgonyapüré el nem kezd megszilárdulni. Ekkor szórjuk meg a lereszelt parmezánnal, és süssük tovább addig, amíg a sajt megpirul.
Nagy sétáló kóstoló a Somló legjobb juhfarkjaival: a Juhfark a Somló fajtája. Ezen a talajon és éghajlaton olyan borokat produkál, amelyek az egész világon egyedülállóak. Lehet komoly, érlelt, vibráló, feszes; könnyed, gyümölcsös, de mindegyikben ott van a Somló utánozhatatlan karaktere.
MÉZES-BOROS-KÁPOSZTÁS PITE
Recept a fotó után!
Egy jazz-zongorista, két kiváló borász, két remek pincészet. Bemutatkozik a Késa Birtok és az Ikon Borászat, és itt lesz Konyári Bori és Kvák Emil.
Valódi nyári utóérzés: Balaton-part, lángos, bor és élőzene! Mindez október közepén a Boglárka Bisztróban. Ez lesz az I. Lángosgolyó és Újbor Weekend.
Hozzávalók:
A tésztához:
30 dkg liszt
20 dkg vaj (+ a tálhoz)
1 db tojás
1 dl tej
1/2 tk sütőpor
1/2 tk só
A töltelékhez:
2 ek olaj
2 fej vöröshagyma
1 kg vörös káposzta
15 dkg cékla
1 dl száraz vörösbor
só
őrölt fekete bors
őrölt római kömény
4 ek méz
1 tk ecet
Elkészítés:
A töltelékhez egy nagy lábasban felhevítjük az olajat, és üvegesre pároljuk rajta a meghámozott, felaprított hagymát. Rádobjuk a megtisztított, finomra vágott káposztát a meghámozott, lereszelt céklával együtt, átforgatjuk, majd felöntjüka borral, és nagy lángon addig forraljuk, amíg az összes alkohol elpárolog.
Hozzáöntünk egy kevés vizet, és időnként megkeverve majdnem teljesen puhára pároljuk a káposztát. Közben pótoljuk az elpárolgott folyadékot, és 1 tk sóval, 1 csapott tk borssal, valamint 1 nagy csipet őrölt római köménnyel ízesítjük. Azután belecsorgatjuk a mézet az ecettel együtt, és készre főzzük a káposztát. Végül, ha szükséges, ismételten megsózzuk, megborsozzuk, majd hagyjuk kihűlni. A tésztához elmorzsoljuk a lisztet a felkockázott, hideg vajjal. Hozzáadjuk a tojást, a tejet, a sütőport, valamint a sót, és gyors mozdulatokkal simára gyúrjuk. A tésztát kétfelé osztjuk 2/3-1/3 arányban, majd mindkét adagot lelapítjuk, és folpakba csomagolva a fagyasztóba rakjuk 20 percre. A nagyobb tésztadarabot nagy lyukú reszelőn lereszeljük, és egy kivajazott tűzálló tálba szórjuk. Rásimítjuk a káposztás keveréket, és elosztjuk rajta a kisebb adag, lereszelt tésztát. A pitét a 180 fokos sütőben 45 percig sütjük.
Becehegyi Bortúra – Ősszel is Balaton címmel indul az a rendezvény, amelyen a balatongyöröki szőlőhegyet látogathatod meg. Október 19-én, 15.00-18.00 óra között hangulatos borkóstolón vehet részt a Fáró, a Lekics Pincéknél, valamint a Hatod Vendéglőben a falu fő utcájában, de ha az őszi Balatonban szeretne gyönyörködni, akkor sem kell messzire mennie, ugyanis a festői panorámát nyújtó Becehegyen a Simándy, Bece és a János Pince borait veheti górcső alá a kápolna lábánál.
Még több őszi rendezvényt találtok, ha itt keresgéltek.
További boros recepteket itt találtok.
Összeállította: Szaniszló Hajnalka
Nyitókép: mindmegette.hu