Krausz Andrea | 2019.09.30. 12:29
Lillik Ákos nyerte a Balaton legkeményebb egyszemélyes vitorlásversenyét
Kezdetben gyenge, majd változó szélben zajlott a hétvégén az egyszemélyes, 160 kilométeres Balatonkerülő vitorlásverseny, melyen Lillik Ákos a Nelson Flottalízing nevű vitorlással ért be elsőként a célba, 16 óra, 4 perc, 54 másodperces idővel.

Két kategóriában, 21 versenyhajó rajtolt el szombat délelőtt 10 órakor a csopaki Kereked Vitorlásklub előtti vízről és mindenki célba ért. A regattán 8 és 10 méteres, nyitott kategóriájú hajók indultak, a küzdelem teljes távját az előző évekhez hasonlóan ezúttal is egyedül, kikötés és külső segítség nélkül kellett teljesíteni.

A versenyt 2001-ben Fa Nándor, óceáni szólóvitorlázó, ötszörös Földkerülő alapította a Vendée Globe mintájára. Igaz, hogy itt a Balatont kell megkerülni, de a feladat így is embert próbáló, csak nagyon tapasztalt vitorlázók jelentkeznek rá. Ezúttal is szakmailag nagyon kemény és fárasztó volt a nagydíj a kezdetben gyenge, majd változó irányú szél miatt.
A kihajózás idején szinte alig volt légmozgás, eleinte még nagyon hosszú versenynek mutatkozott a viadal. Aztán változott a helyzet és kifejezetten kiegyenlített sebességgel versenyzett végig a mezőny a keszthelyi bójafordulóig, majd visszafelé a Tihanyi-szorosig, ahonnan az éjszakai időszakban újra leállt a szél.

Nézd meg ezt a videót a versenyről!

Nagyszerű vitorlázást mutattak a fiatalok – írja a szolovitolazas.hu oldal. Mint kiemelik, ígéretes a jövőkép a Balatonkerülő versenyeire és a felnövekvő, igényes versenyzőkre nézve. Kiemelkedő teljesítményt nyújtott a rajtvonalról kezdve Huber Lél (Passion 8 méteres, nyitott) vitorlázása, aki jelentős előnyt szerezve vezette a rajttól kezdve mezőnyt. Ugyancsak nagyszerű az a produkció, amit Lillik Ákos nyújtott.

Lillik Ákos Fa Nándortól és Miklósa Erika operaénekesnőtől vehette át a trófeát (Fotó: facebook/ Szólóvitorlázás-Singlehand Sailing)

Lillik Balatonfüredi Yacht Club-beli klubtársától, mentorától, Varga Lajostól kapta kölcsönbe versenyhajóját, a Nelson Flottalízinget, és abszolút győztes befutóként megnyerte a Balatonkerülő Szólóvitorlázó Nagydíjat. Második helyen futott be mentora, a többszörös Balatonkerülő szóló győztes Varga Lajos a Narvál 8 méteres, nyitott kategóriájú hajóval. A harmadik helyen Fazekas Gábor végzett a Tantállal.

A „meghívott vendég” kategóriában, a 10 m nyitott hajóosztály győzteseként Lábady Balázs érkezett elsőként a célba.

Végeredmény:

8 M OPEN OSZTÁLY:

1. Lillik Ákos – Nelson Flottalízing, Flaar 26 RR (16 óra 4 perc 54 másodperc)

2. Varga Lajos – Narvál, Pauger 8 (16 óra 40 perc 32 másodperc)

3. Fazekas Gábor – Tantál, P26 V3, (16 óra 50 perc 10 másodperc)

4. Lukáts Csaba – Fahajó, 8mPro (16 óra 51 perc 30 másodperc)

5. Huber Lél – Passion, Melges 24 (17 óra 31 perc 44 másodperc)

6. Juhász György – Kolibri, Flaar 26 (18 óra 31 perc 55 másodperc)

7. Fazekas László – Fazék, Flaar 26 Air (19 óra 3 perc 26 másodperc)

8. Makai Gábor – Code 8001, Code8 (19 óra 11 perc 52 másodperc)

9. Dalos Attila – Fight Club, Code 8 (19 óra 13 perc 45 másodperc)

10. Vajtai Vajk – Seascape 27 (19 óra 53 perc 14 másodperc)

11. Zolnai György – ZipCode, Code8 (20 óra 15 perc, 40 másodperc)

12. Matlaszkovszky Miklós – Márta Mária, Melges 24 (20 óra 33 perc 37 másodperc)

13. Kulcsár Viktor – Nostromo, 8mOD (20 óra 38 perc 35 másodperc)

14. Szamosi Viktor – DéliSzél, 8mOD (21 óra 1 perc 10 másodperc)