mindmegette.hu | 2021.07.03. 12:00
Nyár, Balaton, kerti parti! Mire figyeljünk a grillezésnél?
Végre itt a nyár, a strandolás, bulik, barátokkal töltött minőségi kikapcsolódás és a hosszúra nyúló grillpartik ideje. Grillezni mindenki szeret, de ahhoz, hogy a dolgok flottul menjenek, az étel jó legyen, a hangulat nemkülönben, nem árt, ha átgondolsz pár dolgot, hogy a buli közepén ne érjenek meglepetések. Így nem kell majd italért szaladgálni a kisközértbe, vagy faszénért a benzinkútra, mert nem volt elég.

Egy kerti sütögetésnek az a fő célja, hogy együtt legyünk és, hogy mindenki egyformán jól szórakozzon, beleértve a házigazdát is, ezért az előre tervezés, mint minden bulinál, itt is kiemelten fontos.

A buli előtti napokban

Tervezd meg a menüt! Írj listát alapanyag mennyiségekről, beszerzendőkről, felszerelésről, az előkészítés menetéről és idejéről! Gondold át, mikor, hol, és melyik alapanyagokból mennyit kell vásárolni. Vedd figyelembe a vendégek összetételét. Mennyi gyerek lesz? Lesznek vegák, vegánok? Mennyien isznak majd alkoholt? Ki fogyózik? Lesz igény desszertre? A listát kezdd el időben írni, és ha eszedbe jut valami, azt azonnal írd hozzá. A buli előtt aztán haladj végig a listán, pontról pontra, hogy minden flottul menjen.

Az étel mennyisége

A legtöbb házigazda állandó parája az, hogy a vendégek nem fognak jóllakni, és emiatt hajlamosak vagyunk igencsak túltolni a mennyiségeket. Egy grillpartin több fajta hús, köret és saláta is van, így semmiképp ne úgy számoljunk, mintha mindenből egy egész adagot venne mindenki, hanem az összképet nézzük, az étel összmennyiségét, és azt osszuk le a vendégszámra.
Húsból vendégenként nagyjából összesen 200 grammal kalkuláljunk, ha egy kicsit fölé lövünk, az nem baj, de ne induljunk ki abból, hogy mindenki eszik majd egy szelet csirkét, egy szelet tarját, egy szelet steaket, egyet-egyet az összes fajta grillkolbászból, meg a hamburgerből is, mert nem fognak.

Köretek

A húsok mellé gyakran készülnek egyéb köretek, krumpli, hagyma, padlizsán, cukkini, laposkenyér, de miután vannak saláták is bőven, ezekből elég egy kisebb mennyiség, mint amit elsőre gondolnánk.

Szúnyogriasztó

Nincs rosszabb, mint amikor az amúgy tökéletes bulit a vérszívó dögök szabotálják. Tegyél ki a vendégeknek pár flakon szúnyogriasztót, így nem érhet titeket kellemetlen meglepetés az alkonyat leszálltával!

A zene

Minden buli jobb zenével, és szerencsére már mindenkinek vannak hordozható hangfalai. Ügyelj, arra, hogy rendesen fel legyenek töltve, de csak annyira bömböltesd a zenét, ami a szomszédság toleranciaküszöbébe még belefér.

A grillsütő

Egy átlagos méretű grillen meg tudunk sütni mindent egy akár 20 fős társaságnak, de a sütögetés így sok időt fog igénybe venni, így nagyobb társaságoknál szerezzünk nagyobb grillt, vagy pár kisebbet. Mindig ellenőrizzük a buli előtt, van-e elég gáz, faszén vagy brikett, valamint nem fogyott-e el a begyújtó kocka vagy folyadék. Jó, ha beszerzünk párezer forintért egy begyújtó kéményt is, hiszen az nagyban megkönnyíti a tűzrakást. A tüzet kezdjük időben megcsinálni, hiszen az étel a parázson sül a legjobban, sose tegyük a még lángoló faszénre, ahhoz pedig, hogy a parázs jó legyen, még egy gyakorlott tűzrakónak is kelleni fog 20-30 perc.

A felszerelés

Legyen nálad elég tűzálló grillfelszerelés, húscsipesz, fogó és lapát, hiszen a műanyag kisvillával nem fogod tudni forgatni a húsokat! Egy kötény és egy pár kesztyű sem árt ilyenkor azoknak, akik a sütögető mellett állnak, némi alufólia, pár vágódeszka, egy guriga papírtörlő és egy éles kés is bármikor kellhet. Gondoskodj megfelelő mennyiségű szemétzacskóról is. Nem árt ha van kötszered és gyógyszered esetleges égések és csípések kezelésére.

Az italok

Fontos, hogy legyen elég behűtött ital, és talán az is, hogy egy grillparti nem az óriási elhajlásokról szól. Legyen nálunk pár hűtőtáska, jégakkukkal, abban elég hideg sör, bor, üdítő a gyerekeknek, esetleg házi limonádé, szörp vagy jeges tea. Gondoskodjunk sör és bornyitóról. Vízből legyen bőven, savas és mentes is, és vegyünk egy zsák jeget, el fog fogyni.

Snackek

Sütögetésekre ritkán jönnek úgy vendégek, hogy minden azonnal kész van, így kisebb falatkákat kínálhatunk nekik, amik lehetnek sós rágcsák vagy zöldségek, mártogatósokkal. A padlizsánkrém, hummusz vagy kéksajtos mártogatós ilyenkor mindig nagy siker. Ne vigyük azonban túlzásba a nasik mennyiségét, hiszen nem az a cél, hogy a vendégek jóllakjanak vele.

Saláták

Egy meleg napon rendezett kerti buliba érdemes olyan salátákat csinálni, amik bírják a meleget, és kicsit „stabilabb” zöldségekből állnak, amik nem szottyadnak össze húsz perc alatt. A coleslaw vagy más káposztasaláta ilyenkor mindig jó megoldás, de egy retro kukoricasalátát, tésztasalátát vagy bármilyen krumplisalátát is nagy szeretettel fogad majd a vendégsereg! A vékony levelű zöldsaláták ilyenkor nem annyira praktikusak, és ha görög salátát, vagy hozzá hasonló salikat csinálunk, azokra csak a legutolsó pillanatban tegyük rá az öntetet, hiszen annak sótartalma vízelvonó hatású, így ha órákkal a buli előtt lesóztuk a zöldséget, túl vizessé válik, mire elfogyasztanánk.

Szószok

Minden jobb szószokkal, így ezekről is gondoskodjunk. Ha nem akarunk bajlódni, elég, ha vannak bolti változatok, mustár, ketchup, majonéz és barbecue szósz, de ha kicsit kreatívabbak vagyunk, készítsünk házilag hamburgerszószt, tzatzikit, csípős vagy fűszeres joghurt, tejföl vagy majonéz alapú mártásokat is, hiszen az ételeket ezek koronázzák majd meg!

Élelmiszerbiztonság

Grillezni rendszerint kinn szoktunk nyáron, a nagy melegben, így, ha nem akarjuk, hogy a vendégsereg ilyen-olyan hasfájásokkal távozzon a buliból, fokozottan kell ügyelni az alábbiakra:

  • A húsokat a lehető legtovább tároljuk hűtőszekrényben, és tényleg csak akkor vigyük ki a tűz mellé, amikor fel akarjuk használni. Ha nagyon sok a vendég, és van rá lehetőség, egyszerre csak kisebb adagokat vigyünk ki.
  • Bár nagy híve vagyok a házi majonéznek, a nyers tojás miatt nyári bulikon sokkal biztonságosabb bolti változatot használni a salátákhoz vagy szószokba.
  • Ha a buli végén megmaradt egy kis hal vagy hús, mérlegeljünk. Mennyi ideig állt a melegben? Mennyire romlandó? (A darált húsokkal és friss halakkal különösen érdemes vigyázni!) Ha nem sokáig, vagy nem volt nagy kánikula, a következő napi morzsabulin még megehetjük, de ha órákig állt a 40 fokban inkább dobjuk ki. A megmaradt húsokat már nefagyasszuk le, fogyasszuk el őket minél hamarabb.

Forrás: Mindmegette.hu

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva