A badacsonyi túrák résztvevői már bizonyára ismerik Árvai Gábort, aki a Badacsonyi Céh Turisztikai Egyesülettel közösen egész évben vezet túrákat a régióban. Minden évszakban más arcát ismerhetjük meg a tájnak, télen sem kell otthon bekuckózni, egy meleg kabát, sapka, réteges öltözet, és indulhatunk a szabadba.
– A téli túrákról és a téli Badacsonyról regényeket lehetne írni – mondja Gábor.
Kattints ide a következő túrák időpontjáért!
Árvai Gábor történelem és földrajz szakos tanár, geotúra vezető és a Madártani Egyesület Tapolcai csoportjának a vezetője. Ismeri a vidék növény- és állatvilágát, geológiai- és kultúrtörténetét, vezet túrákat, ahol madarász ismereteit adja át nekünk, tavasszal felkutathatjuk vele a különleges agárkosbort is, és tapolcai városnéző túrán is részt vehetünk vele.
A reformkori túráján a fenékpusztai hajóépítő műhelyt is megismerhetjük, miközben a Festeticsek életébe is bepillantást nyerünk.
Olvastad a Festetics-feleségek történeteiről írt cikkeinket?
– Keszthelytől a Tihanyi-félszigetig vezetek túrákat, észak-dél irányban pedig, a Balatontól a Sárospusztai halastavakig járok, sok-sok mondát, legendát ismerek. Arra törekszem, hogy a túrázók teljes és reális képet kapjanak tőlem az adott útvonal és tematika alapján a bejárt területről. A mondát és a valóságot igyekszem elválasztani egymástól. Túráimon szakvezetést tartok, vagyis nem csak a haladási irányt mutatom a velem túrázóknak, hanem bőséges ismeretanyagot is átadok nekik. 35 éve kutatom a területet, és folyamatosan képzem magam.
Közzétette: Gábor Árvai – 2019. november 3., vasárnap
– A sportélmény mellett ezek szerint egy konkrét ismeretanyaggal is bővül a tudásunk, ha veled túrázunk.
– Igen, nagyon szeretem, amikor olyan információt tudnak meg tőlem a túrázók, amiről korábban még nem hallottak, vagy éppen anno másképp tanulták az iskolában. Még a környéken lakók számára is sok újdonságot tudok mondani. Erre egy nagyon jó példa, hogy még a gyulakesziek sem tudják, hogy a temetőjükben egy római kori őrtorony maradvány található. Nagyon jelentős volt ez az erődítmény, ami a területen áthaladó útvonalat védte.
Sikerélmény, ha látom, hogy értő fülek, érdeklődő tekintetek kísérnek egy-egy túrán, a legnagyobb elismerés pedig a visszatérő túrázó.
– Miért jó télen túrázni?
– Mert gyönyörű a természet, egész más arcát mutatja, mint nyáron. Ilyenkor nincs lombkorona a fákon, nagyobb a csend az erdőkben, olyan fajok figyelhetők meg például madarászás közben, melyek nyáron nem. A téli túrát egyetlen esetben nem tartom meg, ha fagyás van, és csúszós a terep. De nyáron felhőszakadásban sem indulunk el, pont a balesetek elkerülése miatt. Számomra nem kérdés, hogy a Balaton és a környéke mind a 4 évszakban csodálatos és minden évszakban érdemes kirándulni, túrázni. A téli túra annyiban különbözik a nyáritól, hogy nem rövidnadrágban barangolunk a hegyen.
– Ha különleges badacsonyi fajokat szeretnél bemutatni, milyen túrát ajánlasz?
– Az egyik az agárkosbor túra, ez a virág Badacsony egyetlen orchidea faja. Ezt a csodálatos növényt április utolsó hétvégéjén láthatjuk teljes pompájában. Fantasztikus élmény a több száz tő növény látványa, és elmondhatatlan érzés, hogy ezzel mekkora örömöt szerzek a túrázóknak. Az emberek hasalnak a földön, hogy tökéletes fényképet készíthessenek erről a ritka növényről.
Közzétette: Gábor Árvai – 2019. április 29., hétfő
A másik nagyon ritka faj a hajnalmadár, amit szintén megfigyelhetünk a tematikus túráimon. Az előző októberi túrákon is volt szerencsénk megpillantani. Ez a madár olyan, mint egy trópusi pillangó.
– Melyik a kedvenc útvonalad?
– Több is van – nevet. – A leghálásabb túra a Szent György-hegyi. Nem csak a terep és látnivalók, de a hegy története és állatvilága miatt is nagyon szeretem ezt a 4 órás túrát.
A Tihanyi-félszigeten egy olyan különleges útvonalat járunk be, amit kevesen ismernek, nem találkozunk a városban bolyongó tömeggel.
A tördemici túrán Badacsony északi oldalát járjuk be, a bányákat és Korkoványt ismerhetik meg a túrázók, ami kevésbé ismert része a hegynek.
– Melyik volt a legnépszerűbb túrád?
– Nagyon sikeres volt a szilveszteri badacsonyi túránk, biztosan megismételjük az idei évben is. Nagyon izgalmasak a holdfénytúrák is. Képzeld el, amikor a Kisfaludy kilátóhoz felérve bukkan fel a telihold és fest ezüsthidat a tóra. Varázslatos, ahogy a Káli-medence településeinek fényfüzére is.
– Mi volt a legkülönlegesebb túra, amin te szakvezettél?
– Egyszer egy feleség a férje születésnapjára kért egy madármegfigyelő túrát. Itt a férjjel kettesben egy decemberi napon mínusz öt fokban madarásztunk és bolyongtunk. Volt már lánybúcsúztató túra, ahol a túraútvonalon kérdéseket, feladatokat kellett megoldani a menyasszonynak. Nyitott vagyok az egyéni kérésekre, kérdésekre is. Járnak hozzám céges csapatépítésre, nyugdíjas klubok és diákcsoportok is túráznak velem.
– Azt mondtad, sok téves információt igyekszel helyretenni a túrák során. Mik ezek a berögzült, rossz információk?
– A Tapolcai-medence vulkanizmusának története az utóbbi 15 évben teljesen átíródott, én igyekszem a túrákon ezeket az új ismereteket átadni. A Nemzeti Park geotúra vezető tanfolyamán a legkorszerűbb ismeretanyagokat kaptuk meg, de sokat járok könyvtárakba, levéltárakba is.
Ez a kőzet itt Badacsonyban például nem bazalt, hanem bazanit. Ezen mindig nagyon meglepődnek az emberek, hiszen nem ezt tanultuk anno az iskolában. Így helyesen a bazaltorgonákat bazanit orgonáknak kellene nevezni. Bazalt egész Európában nincsen, csak Izlandon, mert a bazalti vulkanizmus óceáni hátsághoz kötődik. Németh Károly és Harangi Szabolcs legújabb kutatásai bizonyítják ezt. Németh Badacsonyt Hawaii-típusú vulkánnak írja le.
A tanúhegy is téves kifejezés, hiszen a Tapolcai-medencében nem minden hegyen jött felszínre a láva. A Gulács és a Tóti- hegy legmagasabb pontja eredetileg a vulkán legmélyebb pontja volt, ezek kürtő kitöltések, nincs meg az eredeti felszín, így erről nem is tudnak tanúskodni. A Badacsony-féle hegycsoport és a Gulács-féle hegycsoport teljesen másképp alakult ki. Teljesen másképp néztek ki évmilliókkal ezelőtt a hegyek, ezek ma már csak vulkáni gyökér roncsok.
Azt vallom, hogy aki az én túrámon részt vesz, az az általam megtudott legfrissebb információkat kapja tőlem.
Kattints, hogy megtudd, hol túrázhatsz legközelebb Árvai Gáborral!
Nyitókép: Badacsony Tourinform