„HELLÓ ŐSZ!” a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban
A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) őszi belföldi forgalomélénkítő kampányához a nemzeti park is csatlakozott. A kampány célja, hogy bemutassa, Magyarország egy négy évszakos úti cél, így az őszi szezonban is számos rejtett kincset és élményt tartogat a belföldi utazók számára, valamint az ország kulturális, aktív, gasztronómiai programkínálata és élményígérete nagyon sokszínű. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park speciális őszi ajánlattal várja vendégeit a tihanyi Levendula Ház Látogatóközpontban 2018. október 1. és november 15. között.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság szeretettel várja az érdeklődőket egy könnyű őszi túrára a 25 éves Hévízi-tó Természetvédelmi Terület létrejöttének évfordulója alkalmából. A túra célja a Hévízi-tó és a környező védett területek élővilágának megfigyelése. A túrát a terület természetvédelmi őre vezeti.
Őszi színes-köves geotúra cserszömörcétől a forrásokig Balatonfüredről
Őszi geotúránk valódi feltöltődést tartogat minden természetjárónak. A szüreti hangulatot árasztó szőlőhegyek oldalában, az eldugott szurdokvölgyek mélyén, a Balaton roppant víztükrére nyíló kilátópontok magasában megtapasztalhatjuk az egyetemes érzést, ami ilyenkor mindent átjár a csendesedő természetben a pirosló cserszömörcétől a lombjukat halkan hullató erdőkig. Ezen a hegyen-völgyön kanyargó, gyönyörű útvonalon magunk is részt vehetünk a természet álomra készülődésének misztériumában.
Az egyik Füred környéki történelmi pince bejáratánál vesszük az első lendületet, ami alkalmat ad arra, hogy dicsérjük a Balatoni Riviéra kiváló szőlőnevelő adottságait és visszaidézzük a szőlő és a bor köré szerveződött gazdag kultúrtörténeti örökségét.
A présházak és pincék meghitt világából a Száka-hegy rendíthetetlen fegyelmet és ritmikus szabályosságot sugárzó időtlen sziklavilágába csöppenünk, ahol egy 220 millió évvel ezelőtti tengerborítás látványos formakincsét csodálhatjuk meg, és izgalmas részleteket tudhatunk meg az egykori tenger alatti élővilágról.
Miután a szőlőhegyek palástján sétálva hosszan élvezhetjük a Balaton nyílt víztükrének látványát, vadregényes erdei lépcsősoron leszállunk a Szőllősi-séd különleges atmoszférájú szurdokvölgyébe, ahol a híres Noszlopy-forrás mellett rejtőzködő kőzettani határokat lépünk át a vastagodó színes avarszőnyegen.
Kiérve a szurdokból a Tihanyi-félsziget mutatja meg magát olyan páratlan szögből, hogy nem tehetünk mást, meg kell állnunk néhány percre, hogy felvillantsuk a Balaton-felvidéki tűzhányók krónikájának legelső, eget rázó robbanásoktól hangos fejezetét.
Hamarosan megérkezünk az Aszófői-séd fokozottan védett galériaerdejébe, ahol egy igazi elvarázsolt világ fogad minket. Gyönyörű, fejlett mésztufa-gátak sora és egyéb ritkaságok. Legyen ez a meglepetések erdeje…
Visszafelé egy lendületes tempójú 1 órás gyaloglás vár ránk, szép, hegylábi erdei nyiladékokon át, ahol könnyen lehet, hogy elénk ugró vadat is láthatunk!
A Keszthelyi-hegységben hirdetett túráink többsége 20 km körüli távot jár be. A hosszú távú, nagy szintkülönbséget átfogó túrákat a terület természetvédelmi őre vezeti. A balatongyöröki Szépkilátótól indulva, a Bél Mátyás kilátóról, a vonyarcvashegyi Kitaibel Pál kilátóról, a Padkűi kilátóról, a Márványkőfejtő-hegyről és a Batsányi kilátóról is megcsodálhatják a bátor túrázók az őszi színekben pompázó Keszthelyi-hegységet.
Haláp ,,duplavulkános” bazalttúra borkóstolóval
Szüretre időzített geotúráinkon élvezetes formában fedezhetjük fel a hajdan tüzes lávát ontó, mára tüzes borokat termő szőlőhegyekké szelídült vulkánjaink legszebb gyöngyszemeit. Ez alkalommal a Szent György-hegy és a Haláp tetejéről gyönyörködhetünk a megindítóan szép panorámában, útközben változatosabbnál változatosabb vulkáni formákkal kerülhetünk kézzel fogható közelségbe.