A „vízi temetkezést” sokan úgy képzelik el, hogy a szertartás során a hamvakat egyszerűen szétszórják, és azt a szél viszi a víz felé. Ez nem igaz, sőt a jogszabályok nem is engedik a hamvak ilyesforma „elszórását”.
A valóságban – legalábbis a jogszabályok előírása szerint – a „vízi temetkezéshez” először is engedélyt kell kérni a vízfelület tulajdonosától (kezelőjétől). Ezt akár egy emailben is megtehetjük. Az engedélykérésnek tartalmaznia kell az elhunyt nevét és születési idejét, illetve a kérelmező adatait és a tervezett szertartás pontos helyének és időpontjának meghatározását.
A Balaton esetében a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság adhat engedélyt.
Mivel a balatoni strandokra vakáció idején akár kitehetnénk a megtelt táblát is, megkérdeztük a Vízügyi Igazgatóságot, hogy az elmúlt években hányan kértek ilyen engedélyt,
milyen feltételekkel kaphat jóváhagyást az engedélykérő, és van-e a nyári strandszezon idejére szigorítás/tiltás?
Kérdéseinkre Szűcs-Molnár Diána, PR referens az alábbiakat válaszolta.
– A kérelmekkel kapcsolatosan adatokat nem kezelünk, azt külön nyilvántartásban nem kezeljük, azonban az elmondható, hogy
évente körül-belül 8-10 ilyen jellegű megkeresés érkezik Igazgatóságunk felé,
melyeket a jogszabályi előírásoknak megfelelően engedélyezünk a kért helyen és időben. A temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény végrehajtásáról szóló 145/1999. (X.1.) Korm. rendelet 34.§ (4) bekezdése alapján a hamvakat temetőn kívüli ingatlanon a tulajdonos (kezelő) előzetes hozzájárulása alapján lehet szétszórni. A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 3. § (3) bekezdése alapján a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 4. §-a és 1. számú melléklete sorolja fel a kizárólagos állami tulajdonban és a vízügyi igazgatóság kezelésében lévő vízilétesítményeket. A hozzájárulást a hamvak felszíni vizekbe történő szórásához a statútum rendeletünk szerint a Balaton vonatkozásában Igazgatóság, mint vagyonkezelő jogosult megadni. A hamvak vízbe szórásának általános feltétele, hogy az nem sérthet vízgazdálkodási, illetve vízvédelmi érdeket. A kérelmekre a konkrét előírásokat egyedileg határozzuk meg – tájékoztatott Szűcs-Molnár Diána.
A 145/1999 (X.1.) Korm. rendelet 34.§ (3) bekezdése értelmében a temetéshez vízben teljes mértékben lebomló gyűjtőedény használható. A szertartást követően a vízparti területekről az esetlegesen ott elhelyezett nem lebomló kellékeket el kell távolítani (gyertya, koszorú, stb.).
Nyitókép: illusztráció / shutterstock