November 11-én ünnepeljük a Márton-napot. Hagyományosan ezen a napon értek véget a mezőgazdasági munkálatok, a munkások megkapták bérüket és hozzá egy hízott libát is, amit általában azonnal elfogyasztottak, hiszen másnap kezdődött a 40 napos böjt és az adventi időszak. A jeles dátumhoz és a következő napokhoz számos népszokás és időjárási megfigyelés is kötődik. A Márton-naphoz kapcsolódóan számos programmal készülnek Budapesten és környékén.
Miért eszünk Márton-napkor libát?
A libasült hagyománya a legenda szerint visszanyúlik egészen Szent Márton püspökké avatásáig. A legenda szerint Szent Márton egy libaólban próbált elrejtőzni, amikor püspökké akarták megválasztani, de a ludak elárulták a gágogásukkal. Miután megtalálták őt, a szertartás után a tiszteletére hatalmas lakomát rendeztek, a menü libasült és bor volt. A paraszti világban ezen a napon a papnak minden évben küldtek a liba húsából, annak is a hátsó feléből, innen ered a püspökfalat kifejezésünk. Általában ekkorra készült el az év új bora, így ezen a napon új borral koccintottak.
Márton-napi népszokások
A népi hiedelem szerint a Márton napján sült liba mellcsontjából megjósolható az időjárás. Ha a lúd mellcsontja fehér, akkor a tél havas és enyhe lesz, azonban ha vörös vagy vörösesbarna, akkor hideg tél várható. Márton napjához kapcsolódóan nemcsak a libaételből, de az aznapi időjárásból is meg szokták jósolni a telet, eszerint:
- ha Márton ködös, akkor enyhe tél lesz, ha viszont havazik, erős tél várható,
- ha esik, utána a fagy elviszi a termést,
- Márton napján ha a lúd jégen jár, akkor karácsonykor vízben poroszkál.
A Balatonra tömegközlekedéssel is eljuthatsz! Nézd meg menetrendi keresőnket!
:
Forrás: metropol.hu
Nyitókép: Mészáros Annarózsa/likeBalaton.hu