Több település összevonásával alakult ki: Káptalanfüredet 1952-ben, a legrégebbi települést, Vörösberényt – a hozzá tartozó Budatavával együtt – 1971-ben csatolták Almádihoz. Területe már az újkőkorban lakott volt. A régészek találtak edényeket a rómaiak idejéből, és előkerültek a földből egy vízvezeték részei is. 1018-ban Szent István az akkor Szárberénynek nevezett falut a veszprémvölgyi apácáknak adományozta. Jóval később, 1639-ben a győri jezsuitákhoz került.
A város bővelkedik a látnivalókban. Aki biztos szeretne lenni benne, hogy semmit sem hagy ki, sétáljon végig a Vörös Homokkő tanösvényen. Ez egy 6 kilométeres túra. Kék háromszög jelzi, és szinte minden fontos megnéznivalót érint.
Öregpark (Szent Erzsébet liget)
Ha a Wesselényi strandtól elindulunk nyugat felé, csodálatos, tíz hektáros parkhoz érünk, amely 1977 óra természetvédelmi terület. Mellette helyezkedik el az Európa Szoborpark, amely 2013-ban nyílt meg. Hazai és európai művészek alkotásait tekinthetjük meg gyönyörű környezetben.
A különleges nevű kilátó a Balaton legszebbjei közé tartozik. Kocsival is megközelíthető, gyalog pedig a Városház térről, a város központjából vághatunk neki, a fent már említett, kék háromszög jelzésen.
Szent Imre-templom és a Szent Jobb-kápolna
A Szent Imre-plébániatemplom 1930-ban épült. Nevezetessége az 1957-ben a budai várból ide helyezett Szent Jobb-kápolna, ahol – mint ereklyét – Szent István jobbjának egy darabját, illetve Boldog Gizella csont-ereklyéjét őrzik.
Csodálatos barokk épület, 1779-ben szentelték fel. A templomot díszítő freskók a rend alapítója, Loyolai Szent Ignác életének legfőbb eseményeit mutatják be.
A vasúti aluljáróban Balatonalmádihoz kapcsolódó festők és fotósok művei kapnak helyet, és félévente új alkotásokban gyönyörködhetünk.
Balatonalmádi talán legjelentősebb műemléke a vörösberényi városrészben található, fallal körülkerített református erődtemplom. Az első kis templomot a XI. században a katolikusok építették, majd a XII. században bővítették. Az épület pihent kicsit, majd a XIV-XV. században átépítették a kor ízlésének megfelelően, gótikus stílusban, ekkor került a déli homlokzat elé a harangtorony. A török időkben megrongálódott épületet a XVIII. században végül a református közösség szerezte meg. 1737 körül kezdték meg a helyreállítását.
Az Öreg-hegy oldalán húzódó Töltés utca az egykori Alsóörs-Veszprém vasútvonal nyomvonalán fekszik. A letűnt korszaknak egy régi gőzmozdony állít emléket.
Az igényes épület számos kiállításnak, kurzusnak és egyéb eseménynek ad helyet. Könyvtár és étterem is található benne.
Strandok:
A Budatava strandot azoknak ajánlom, akik a nyugalmat kedvelik. Meghitt zug, itt tuti a lazulás.
A Wesselényi strand Balatonalmádi legnagyobb, és az északi part egyik legismertebb strandja. Ideális helyszín kisebb-nagyobb családoknak. Van pancsolórész, játszótér, és a főszezonban ugrálóvár is. Sportos vendégek pedig ping-pongozhatnak, röplabdázhatnak, vagy a kondiparkban feszesíthetik az izmaikat. És mindehhez persze rengeteg büfé, a lángostól az újhullámos, újragondolt mindenig. Ami szem-szájnak ingere…
Aki pedig elbújna a világ elől, ne kérdezzen senkitől semmit, csak keresse meg a Káptalanfüredi strandot.