Jól ismerjük a főnemesi Esterházy család számos kastélyát a történelmi Magyarország területén, melyek közül kiemelkedik hazánk egyik legnépszerűbb turisztikai látnivalója, a fertődi „magyar Versailles”. De azt kevesen tudják, hogy Balatonfüreden is van Esterházy-kastély.
A kívül-belül megújított épületet 2024. május 18-án adták át, ahol mostantól egy különleges nyaralástörténeti kiállítás várja az érdeklődőket.
Az interaktív elemekkel tarkított tárlaton megismerkedhetünk a balatonfüredi fürdőélet múltjával.
A fürdőruhához fürdőharisnyát is húztak
A kétemeletes kastély szobáit végigjárva bekukkanthatunk például egy fürdőkabinba, ahol a korabeli fürdőruhákról tudhatunk meg érdekességeket. A XVIII. században a fürdőruhák a test nagy részét takarták. A hosszú, köntösszerű viseletek tulajdonképpen az utcai viselet másai voltak.
Vászonból, lüszterből vagy kartonból készültek, fodrokkal díszítették, fekete fürdőharisnyát viseltek hozzájuk.
Hidegfürdőház és melegfürdőház Balatonfüreden
Tudtad, hogy Balatonfüreden már az 1700-as években fürdőházak létesültek a Balaton nyílt vizén?
A mély és süppedékeny iszap miatt a tiszta vizet hosszú gyalogálással lehetett csupán elérni.
Később a cölöpökre épült fürdőházat nevezték hidegfürdőháznak. Ellentétben a parton lévő melegfürdőházzal, ahol a gyógyforrások és a tó vizét kimerték és felmelegítették, majd kádakba öntötték.
A seborvosok kezelték a „nyavalákat”
A tárlaton részletes leírást kapunk a különböző gyógykúrákról, valamint a felszínre törő forrásokról.
A XIX. század elejéig a fürdőorvosi rendelés az ivókutak mellett, vagy a közeli sétányon történt.
Balatonfüreden számos fürdőorvosi szaktekintély dolgozott, akik munkásságukkal hozzájárultak a gyógyfürdő hírnevének gyarapításához. De korábban is zajlottak itt orvosi kezelések. 1702 és 1770 között seborvosok látták el a gyógyulni vágyókat. Feladatuk a „külső nyavalák” kezelése volt.
Értékes szekkót találtak
Számos helyen hallgathatunk hanganyagokat, vagy kukkanthatunk be valami kémlelőlyukon. Van, ahol képletesen végigsétálhatunk a Tagore sétányon, máshol megismerhetjük az Anna-bálok történetét. Megidéződik a füredi színházak történelme, bepillantást nyerhetünk a vendégek szórakoztatását szolgáló éttermek kínálatába, működésébe. A balatonfüredi Esterházy-kastély azon kevés épületek egyike, amelyiknek megmaradt az eredeti tervrajza. A felújítás során értékes falfestés (szekkó) került elő, amit restauráltak.
Esterházyak balatonfüredi történelme
A felújított kastély földszinti részét gróf Esterházy Kázmér, Zólyom vármegye főispánja építtette 1781–82-ben. Az épületet 1785-ben gróf Esterházy Károly egri püspök vásárolta meg és vendégfogadónak adta bérbe. 1837–38-ban emeletet építettek hozzá, és klasszicista stílusban alakították át a homlokzatokat. A kastély 1921-ben a Quadt család tulajdonába került Gróf Esterházy Jenő unokahúgán keresztül.
1943-ban egy második emeletet építettek rá, és ekkor kapta meg a késői neobarokk stílusú homlokzatát.
Működött szállodaként, majd 1944-től a Teleki Pál Tudományos Intézet egy részlege költözött be, Itt volt az Államtudományi Intézet könyv- és térképtára, sőt saját nyomda is üzemelt. 1950-ben a magyar állam tulajdonába került, egyre romlott az állaga. 2017-ben egy telekcsere révén jutott az önkormányzati tulajdonába.
A felújítás a Világörökségi helyszínek fejlesztésére kiírt uniós program keretében, 1,2 milliárd forintból valósult meg.
Nyitókép: Krausz Andrea/likeBalaton.hu