Keszthely sétálóutcáján található ez a több tízezer tárgyat bemutató múzeum, ahol egy szédületes időutazásban lehet részünk.
– Az 1800-as évektől a retróig, mára elfelejtett használati tárgyak, ízlésvilágunkból kikopott dísztárgyak és külön kiállításként GICCS Múzeum várja a látogatókat, ami a rácsodálkozástól, némi ismeretgyarapodáson keresztül a csüggedésig „roncsolja” az ide belépőt – tudtuk meg Török Tibor alapítótól.
– A Nosztalgia Múzeum a kiállítások merőben új kategóriája, műfaji kötöttség nélkül adja kezünkbe a múlt ajtajának kulcsát. Az egyéntől függ, hogy elérohan, avagy belebotlik ősei vagy saját megélt emlékeibe. A századelő korszelleme, gyermekded technikája legalább annyira derűre hangolhat bennünket, mint a retro leegyszerűsített formái és harsogó színvilága. Tudnunk kell a letűnt időkről, hogy tudjuk: nincs új a nap alatt!
Remélem, nem kerülnek újra használatba a szénvasalók, alpaka kanalak, de legyen evidencia, hogy a lépcsőfok, mire majd fellépünk, nem más, mint amit már elhagytunk – igaz feljebb van, de lényegét tekintve ugyanaz – vallja Török Tibor.
Ahogy sétálunk a vitrinek között valóban minden a szemünk elé kerül. Harmonikák, biciklik, írógépek, régi gyufás és cigarettás dobozok elsőre káoszosnak tűnő kavalkádjában néhány perc alatt átlátjuk a tematikát, és boldogan időzünk el a vetkőzős tollak, nyakkendők és tésztavágók között.
A tévék, rádiók, kávéfőzők visszarepítik a felnőtteket egy letűnt időbe, a gyerekek számára pedig láthatóvá válnak a családi mesék soha nem látott kellékei.
Egy 60-as évekbeli fényképezőgépet vagy épp egy kakukkos órát nehezen képzelnek el a mai fiatalok, akik okosórákat hordanak és telefonnal fényképeznek. A teleszkópos pohár vagy kempingi kávéfőző eddig csak vicces kifejezésként élt a tudatukban, hiszen már évtizedekkel ezelőtt leselejteztük otthonunkból ezeket.
A híres keszthelyi orvos, dr. Liposits Elemér tiszteletére is berendeztek egy külön helyiséget, itt a 40-es, 50-es évek kórházi szobáját és eszközeit láthatjuk. A belgyógyász főorvost a szegények orvosának is nevezték, ő vezette a fertőző osztályt is. Megdöbbentő a korabeli injekciós tűk látványa, én most inkább világgá futnék, minthogy egy ilyet belém bökjenek.
A Nosztalgia múzeum külön helyiségébe rejtették el a giccseket, vagy mondjuk úgy, külön szentélybe kerültek ezek a darabok. Igazi relikviákat látunk, rácsodálkozunk a bugyuta cikornyákra, őrült színekre és formákra.
Hol van itt a jóízlés, és hol volt a jóízlés, amikor ezek a tárgyak a nappalikat díszítették? Rettenetes vagy mosolyt fakasztó ez a rengeteg dísz -és ajándéktárgy egy helyen? Megdöbbenünk azon, hogy bizony mi magunk is elcsábultunk annak idején, és volt zenélő gondolánk, vagy mókásnak tűnő pink színű kávéscsésze készletünk.
Ha valaki szeret bolhapiacon nézelődni, akkor itt akár órákra is elveszhet a kiállított tárgyak között.
Nézze meg a kiállítás képeit:
Készítette: Mihály Szilvia