
A szakemberek azon dolgoznak, hogy a gólyafészkek megfelelő állapotban várják vissza lakóikat.

Forrás: BFNP
A beavatkozásokban az E.ON Dél-dunántúli és Észak-dunántúli Áramszolgáltató Zrt. munkatársaival működnek együtt. A villanyoszlopokon lévő fészkek esetében több okból válhat szükségessé a beavatkozás. Egy-egy régi, több éven át épített, tatarozott fészek akár több száz kilogrammot is nyomhat, megdőlhet, le is eshet az oszlopról. Ez az áramszolgáltatás folytonosságát veszélyeztetheti, és a gólyáknak sem biztonságos. Ilyenkor a fészek egy részét, vagy akár a teljes gólyafészket eltávolítják, a meglévő fészekmagasítóra szükség esetén új fészekalapot helyeznek.

Forrás: Balaton-felvidéki Nemzeti Park
A másik gyakori eset, amikor a gólyák közvetlenül az oszlop tetejére, a vezetékekre építenek új fészket. A megérkezésük előtti, vagy az elvonulásuk utáni időszakban nyílik lehetőség az áramszolgáltató által rendszeresített fém fészekmagasítók kihelyezésére, amelyekre az igazgatóság munkatársai által készített, a fészeképítésre ösztönző fészekalap kerül.
A Nyugat-Zalai tájegységben 28 tervezett beavatkozás történik 2024 márciusáig, amihez 22 fészekalap szükséges. Ez a fele körülbelül annak, amit az igazgatóság készít a teljes működési területére. Mivel nagy munkáról van szó, szívesen fogadják a lakosság által készített fészekalapokat is, amelyekről és a programról itt olvashatsz bővebben.
A Balatonra tömegközlekedéssel is eljuthatsz! Nézd meg menetrendi keresőnket!
:
Forrás: zaol.hu
Nyitókép: BFNP