Ha valami igazán különleges és kevésbé ismert helyet keresel a Balaton közelében, akkor irány a Tátika vára! Ez a látványos várrom Zalaszántó és Sümeg között, a Bakony festői szépségű bazaltkúpján bújik meg, ahol az Országos Kéktúra is áthalad.
Gyerekek, családok vagy baráti társaságok számára is tökéletes célpont lehet, hiszen a várrom nemcsak történelmi hangulatot áraszt, de a környező bükkösök és a tavaszi medvehagymaszőnyeg varázslatos látványt nyújtanak. A várat a közelmúltban részlegesen felújították, így ha egy kis kalandra vágysz, akár éjszakázni is maradhatsz itt egy puritán, boltíves szobácskában, amely bár egyszerű, de kiváló menedéket nyújt az idelátogatóknak.
Vadregényes romantika az erdőben
Ha szereted a vadregényes romantikát, és kipróbálnád az erdőben alvást, a Tátika vára ideális választás lehet. A kis szobácska, bár csak egy asztalt tartalmaz, tökéletes helyszín egy éjszakai kalandhoz. Terítsd le a hálózsákodat, ne várj luxust, hiszen a kőmenedék padló nélküli és az alapfelszereltség csak egy faasztal, de cserébe egy igazi tábortűz melletti csillaglesre ad lehetőséget. Az épület előtt pad és tűzrakó is vár.
Készülj fel arra, hogy a hegycsúcsra felkapaszkodni nem kis erőfeszítést igényel, de a fáradság kifizetődik, mivel a tetejéről nyíló kilátás mindenért kárpótol.
A vár története és látványosságai
Zalaszántói-medence, a Keszthelyi-hegység domborulatai és a távolban megpillantható zalaszántói sztúpa hófehér csúcsa mind-mind felejthetetlen látványt nyújtanak még borongós időben is.
A vár története is izgalmas, ha ma történik az a sok vita a tulajdonjoga körül, biztosan tévésorozatot készítenek belőle.
Az első ismert építési periódust a 13. század közepére,– IV. Béla király korában – Zeland (Zlandus) püspök idejére datálják, ami az oklevelek alapján 1248 és 1257 közé esik.
A Tátika nemzetségbe tartozó Tádé 1246-ban betört a zalai megyei Erek faluba, és senkit sem kímélve, elpusztította azt. A pusztítást tisztázó per során Zlandus veszprémi püspök kárpótlásként megkapta Tátika hegyét, ahol 1246-57 között felépítette Tátika felső és alsó várát, és azokat 1257-ben a veszprémi püspökségnek adta át. Ezt követően a király hosszú időn át tartó tulajdonjogi viták után IV. Béla a várat a veszprémi püspöknek ítélte. Pécz nembeli Apor mester és Lukács zalai ispán királyi rendelkezésére hivatkozva a várat elfoglalták, mire Benedek püspök tett panaszt III. Endre királynál. Feltehető, hogy a király a panasznak helyt adott, a vár ismét a püspökség birtoka lett.
(Forrás: https://www.csesznekivar.hu/magyar/oldalak/zaland_puspok_vara_tatika/)
Tátika 1342-ig volt a veszprémi püspökség birtoka, ekkor I. Lajos király Meskó veszprémi püspöktől elvette, és helyette a kálvölgyi királyi birtokot adta cserébe. Valószínűleg királyi adományként került a csáktornyai Laczkfiak birtokába Tátika, akik részt vettek a Délvidéken 1387-ben kitört királyellenes lázadásban. Emiatt Zsigmond Laczkfi István nádort lefejeztette, és birtokait, köztük Tátika várát is elvette. Mint királyi vár 1397-ben Kónya bán fiainak kezébe került, de két év múlva, 1399-ben már ismét Zsigmondé. A király a XV. század elején 8020 aranyforintért Tátika várát és Keszthely mezővárost Sárfeneki Frigyesnek zálogosította el, aki azt Széchenyi Frank országbíró 1403. január 10-i levele szerint Marczali István fiainak Miklós erdélyi vajdának, Dénesnek, a székelyek ispánjának és Péter mesternek adta tovább zálogba. Zsigmond azonban 1404-ben a zálogbirtokot visszavette ugyanezért az összegért a Somogy megyei Segesd városát adta a Marczaliaknak.
A török terjeszkedése következtében nemcsak a keszthelyi ferencesek helyzetét itt biztonságba egyházi kincseiket, hanem a környék nemesei is idehozták értékeiket. Kecsethy Márton püspök a várat 1538-ban ostrommal elfoglalta, és az ott talált közel 100 000 forint értékű kincset elrabolta. Emiatt gersei Pethő Ferenc özvegye, sógorai és gyermekei vádat emeltek az ország rendjei elõtt a püspök ellen. Bár 1538. június 6-án megegyezés jött létre a felek között, a püspök még 1550-ben is elfoglalva tartotta a várat.
A törökök a 1589-ben kifosztották, lerombolták. 1713-ban a császári csapatok hadgyakorlat címén felgyújtották, így a következő évtizedekben az itt birtokot szerző Festetics család már csak romvárat mondhatott magáénak.
A várromtól csodálatos panoráma nyílik a Balatonra és a környező hegyekre.
Tátika vára egy kelet-nyugati irányban fekvő, szabálytalan alaprajzú, belsőtornyos erődítmény. A várban jól kivehetők a boltozatos pincék maradványai, amelyek az első építési időszakot idézik
Tátika vára a 13. század óta áll ezen a 413 méter magas vulkanikus bazalt hegycsúcson, és bár hányatott sorsa során többször kifosztották és felégették, falai még mindig különleges hangulatot árasztanak. Szinte olyan érzés a fekete bazaltból épült romok között sétálni, mintha egy fantasy-film díszletei között járnál.
Egész évben szabadon látogatható.
Ingyenes.
Ha először szeretnéd még a képernyődön megnézni, hogy vajon hova is mész túrázni, ajánljuk a Bazsi Túrák felvételét, ahol Gudics Balázs geográfus és túravezető magyaráz a túra alatt. Mi tátott szájjal hallgattuk, ne hagyd ki!
Nyitókép: shutterstock