Az eseményen résztvevőket a házigazda, a szövetség elnöke, Balassa Balázs az általa kifogott balatoni halból készült halászlével kínálta a szigligeti strandon.
– A balatoni hal kiemelten fontos a tó körüli vendéglátásban, nem csak az ideérkezők, de az itt élők is szívesen fogyasztják a helyi ízeket – mondta. Azonban ha nincs pecás a rokonságban, ténylegesen a Balatonból származó halból már nem ehetünk halászlét.
Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. vezérigazgatója felidézte: 2013 év végén megszűnt a Balatonon a kereskedelmi célú halászat, azóta gyakori a kérdés: hogyan kerül így balatoni hal a balatoni éttermekbe?
– A „balatoni hal” mint oltalom alatt álló földrajzi jelzés azt jelenti, hogy közvetlenül a Balaton víztestéből és a Balaton vízrendszerébe települt halastavakból származó hal nevezhető balatoni halnak. Természetesen a halgazdaságnak be kell tartania azt a technológiai fegyelmet, ami ilyen minőségű hal előállításához szükséges.
– Hogy lesz egy kis tóban termelt hal olyan ízű, mintha a Balatonban lubickolt volna?
– A hal ízét két tényező határozza meg – mondta Szári Zsolt – a vízminőség és az elfogyasztott tápláléka. A balatoni ponty fő tápláléka a Balatonban élő vándorkagyló, ez határozza meg az ízvilágát is. Ezt a vándorkagylót mi megtermeljük a Balatonban, majd kivesszük. Ezután célzottan azokkal a halakkal etetjük a kistavas, megfelelő Balaton szintű vízminőségű rendszerben, amelyeket kifejezetten a vendéglátósok számára termelünk.
Ezeknek a halaknak az íze így már ugyanolyan lesz, mint azoké, melyek valóban a Balatonban nevelkedtek. A legkiválóbb ízérzékkel rendelkező fogyasztó sem tudja ezután majd eldönteni, hogy ezek a pontyok a Balatonban vagy kistavas halastóban nevelkedtek.