Az idei év egyik legcsodálatosabb égi látványossága már szabad szemmel is látható! A C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) üstökös, amelyet kínai és dél-afrikai csillagászok fedeztek fel, most lenyűgöző fénycsóvájával ragyog az égbolton. Az üstököst 2023 januárjában figyelték meg először a Purple Mountain Obszervatóriumban, és most Magyarországon is megcsodálhatjuk – de csak akkor, ha az időjárás is engedi!
A HungaroMet Nonprofit Zrt. szakemberei már lencsevégre kapták ezt az égi csodát a Balaton partjáról, bár a felhők néha akadályozták a fotósokat. Szerencsére, ma este hazánk nagy részén derült idő várható, így ha felnézel az égre, te is láthatod az üstököst!
Hol és mikor láthatod?
Ha nyugati vagy délnyugati megyében élsz, sajnos a felhős idő miatt még várnod kell, de az ország többi részén csillagfényes éjszakára van kilátás! Most itt a lehetőség, hogy saját szemeddel lásd ezt a különleges jelenséget. Készítsd a távcsövet, vagy csak nézz fel, és élvezd a látványt!
Ne hagyd ki ezt az évtizedekig nem ismétlődő pillanatot!
Mit érdemes még tudni róla?
Pályája: Az üstökös jelenleg a belső Naprendszer felé tart. 2025 tavaszán éri el a naptávolpontját, ami az egyik legjobb alkalom lesz arra, hogy a Földről megfigyeljük.
Fényessége: A C/2023 A3 jelenleg már szabad szemmel is látható, különösen akkor, ha az égbolt tiszta. A fényessége növekedhet, amikor a Naphoz közeledik, ami még lenyűgözőbb látványt nyújt majd a következő hónapokban.
Csóva: Az üstökös híresen hosszú fénycsóvát húz maga után, amely a Nap fénye miatt alakul ki. Ahogy a Naphoz közeledik, a jég és por olvadni kezd, ami a látványos csóvát okozza.
Láthatóság: Az üstökös megfigyelése a következő napokban és hetekben is folytatódhat, főként tiszta égbolt mellett. Kiemelten ajánlott a távcső használata, de jó körülmények között szabad szemmel is látható.
Érdemes követni az ilyen eseményeket, mert ezek az üstökösök sokszor évtizedekig nem térnek vissza a Föld közelébe.
Nyitókép: shutterstock