1. Vegyük körbe!
A nyugalom érdekében a telket határoljuk el az utca fronton és a szomszédok felől is, hogy zavartalanul lazíthassunk. A birtokot körbeültethetjük gyorsan növő és sűrűsödő örökzöldekkel (pl. Leylandi ciprussal) vagy kevés nyírást igénylő sövénynövényekkel, a drótkerítésre kúszónövényeket (pl. borostyánt) futtathatunk. Egy gabion- vagy téglafal pedig a zajokat csillapítja kerti partik, összejövetelek esetében.
A kert kialakításánál érdemes biztonsági szempontokat is figyelembe venni. Itt írtunk róla.
2. Kevesebb gyep, több talajtakaró
Vessünk az igényeinknek megfelelő, pl. vadvirágos rét hatású vagy a taposást jól tűrő füvet, továbbá csökkentsük minimálisra a gyepet terasz építésével és talajtakarók alkalmazásával. A megmaradó, lehetőleg szabályos alakú felületen egykettőre végezhetünk a fűnyírással, ha közben nem kell akadályokat (pl. fákat, bokrokat, szobrokat, kaspókat) kerülgetnünk.
A fák és cserjék alá ültessünk idővel egybefüggő zöld szőnyeget képező meténget, gyöngyvirágot vagy borostyánt, amelyek egyúttal a gyomosodást is meggátolják. Az ágyások közé és a kerti utak mentén szórjunk a talajra kéregmulcsot, díszkavicsot.
A szép gyep titka itt található. 🙂
3. Praktikus szempontok
A könnyű fenntarthatóság érdekében ne telepítsünk, illetve kombináljunk sok(féle) növényt! Ha ritkán jutunk el a nyaralóba, ültessünk igénytelen és szárazságtűrő, de mutatós fajokat (pl. varjúhájat, kövirózsát, sziklakerti évelőket, mediterrán fűszereket, díszfüveket).
Edénykertben nagy dézsákban a föld tovább nedves marad, zöldséget pedig mulcsozott magaságyásban termesszünk: tartja a nedvességet, megakadályozza a túlburjánzást, és megkímél a hajolgatástól. Gyep esetén megfontolandó egy automata öntözőrendszer is.