A vidéki vendéglátósok, éttermek is rendkívül nehéz helyzetben vannak, ráadásul náluk az elviteles fogyasztás és a házhoz szállítás még csak részmegoldásként sem működik, legfeljebb nagyon kevés helyen. Még a Balatonnál is olyan elenyésző bevételt hoz, ami az önköltséget sem fedezi – érzékeltette a Világgazdaságnak a helyzetet Csapody Balázs, a balatonszemesi Kistücsök étterem tulajdonosa, a Pannon Gasztronómiai Akadémia elnöke.
A szakember elmondta, hogy meglátása szerint a vendéglátásban foglalkoztatottak 40 százalékától már megváltak a munkaadók. Elsősorban azok a vállalkozók éltek az elbocsátással, akik pénzügyi befektetőként jelentek meg az ágazatban. Csapody Balázs szerint a többség felelős munkaadóként, utolsó tartalékait is feláldozva igyekszik majd megtartani az alapcsapatot, hogy az újrakezdésig minél kisebb veszteséggel át tudja menteni a legértékesebb alkalmazottakat. A Kistücsök esetében 35 munkavállalót kell alkalmazásban tartani csökkentett munkaidőben, a megélhetésüket biztosító, csökkentett fizetésért.
A Balaton-parti vendéglátó vállalkozások számára épp most ért volna véget a holtszezon, amelyet a főszezon bevételéből szoktak finanszírozni. Ha az előszezon elmarad, és a főszezon is csúszik, az további begyűrűző hatásokkal jár. Ilyen szintű bevételkiesésre senki sem volt felkészülve, két-három hónap múlva teljesen összeroppanhat a szektor – vélekedett.
Kedves Vendégeink!Ezúton szeretnénk tájékoztatni benneteket, hogy a ma, 03.16-án kihirdetett kormányrendeletnek…
Közzétette: Kistücsök Étterem – 2020. március 16., hétfő
Úgy értékelt, hogy az egyes helyeken most még működő étel-házhozszállítás sem lehet hosszú távon megoldás, mert az emberek elkezdik a költségeiket mérsékelni, racionalizálni, emiatt a megrendelések idővel csökkenni fognak.
Főképp, ha a jövedelmeket is visszavágják, és tömegek lesznek munka nélkül. A belső piac élénkítése lehet a kiút. Amint a járványügyi korlátozásokat feloldják, elsőként a belföldi turizmus kaphat lábra, és a vendéglátás is leginkább hazai alapanyagokhoz nyúl majd. A helyi termelők regionális és szezonális termékeinek felhasználásában a csúcsgasztronómia képviselői már a koronavírus-krízis előtt is jó példát mutattak.
Csapody Balázs szerint nem kérdés, hogy ha a gazdasági felemelkedésnek az lesz az előfeltétele, hogy az itthoni éttermekben kizárólag magyar alapanyagokat használjanak, a vendéglátósok ezt minden további fenntartás nélkül vállalják majd. A példa nem is lenne egyedi: a hírek szerint az európai turisztikai nagyhatalmak is a lakosságra támaszkodnak majd.
A Pannon Gasztronómiai Akadémia elnöke szerint ráadásul a munkaadóknak a krízishelyzetben a munkavállalók irányában tanúsított felelős magatartása lehet a legjobb befektetés, hiszen a válságos időket együtt átvészelő közösségek tagjai várhatóan hosszú távon is lojálisak maradnak majd a céghez.
Nyitókép: Shutterstock