Nincs két egyforma konyakmeggy a Stühmer édesipari vállalat balatonlellei üzemében. Minden édesség kézzel készül. Az ünnepek előtt karamellás, fehér csokoládés és étcsokoládés bevonattal is készülnek konyakmeggyek.
Konyakban fürdőző meggyszemek
Több hetet tölt a meggy a jellegzetes és karakteres konyakban. Miután az alkohol jól átjárta a gyümölcsöt, megkezdődik a magozás a Stühmer édesipari vállalat balatonlellei üzemében. Közben pedig az üzem másik felében a fondant-t keverik, amelybe a gyümölcsöt forgatják. Miután a cukormáz megszilárdult, egy csokoládétalpat kap a bonbon. Ezt követően mártják az édességet 28 fokos fehér- vagy belga étcsokoládéba és karamellbe.
Olvasd el a a konyakmeggy készítéséről írt korábbi édes élménybeszámolónkat is.
– Kell egy kis idő, hogy a meggyben lévő alkohol feloldja a fondant-cukrot; tulajdonképpen ebből alakul ki az édes, selymes likőr a belsejében – mondta el az egyik dolgozó. Miután megszáradt a bevonat, fényes sztaniolpapírba csomagolják a bonbonokat.
Minden kézzel készül
Az elkészítés során a különböző fázisok egymásra épülnek, négy-öt embernek együtt és azonos ritmusban kell összedolgoznia.
– Minden gyártási folyamat kézzel történik, jelenleg tizenhárman dolgoznak a lellei üzemben, és átlagosan naponta 90-120 kilónyi bonbont készítenek el – mondta el Csóll Péter, a Stühmer Kft. tulajdonos-ügyvezetője. Hozzátette: a karácsonyi ünnepek előtt általában 20-30 százalékkal emelkedik a megrendelések száma, és egyre többen az online térben vásárolják meg termékeiket. A konyakmeggy mellett a karácsonyi ünnepek előtt a szaloncukrok és az ünnepi desszertek a legkeresettebbek.
A bonbonkészítés több mint százéves múltra tekint vissza Magyarországon.
Hazánkban elsőként Émile Gerbeaud svájci származású cukrász 1886-ban nyitotta meg csokoládégyártó üzemét. Itt kezdte meg a konyakmeggy gyártását, amelynek receptúrája titkos volt. A likőrös édesség akkoriban a városi polgárság előkelő ajándéka volt.
Nyitókép: shutterstock
Forrás: sonline.hu