A híres balatonakali közösségi gasztronómiai eseményt legkevesebb félezer ember kereste fel, ahol
elfogyott 900 darab fánk, és megfőztek 400 liter bort.
Tóth Dávid, a Fék kávéház és étterem tulajdonosa, az esemény főszervező azt mondta, a kitűnő hangulatú eseményt és fánkbált az egész éves helyi, illetve balatoni idegenforgalom érdekében, 17. alkalommal rendezték meg.
Finomabbnál finomabb farsangi fánkokat, borkorcsolyákat és forralt borokat készítettek a résztvevők, és közülük a legkiválóbbakat díjazta is a neves személyiségekből álló zsűri. Így Bene Sándor Venesz-díjas mesterszakács, az Első Magyar Fehérasztal Lovagrend gasztronómiai főkancellárja, Mayer Gyula, a Séf Szakképző iskola alapítója, hoteltulajdonos, Salánki Sándor borász, a tihanyi borrend alapító tagja, Punk Ferenc gyémántdiplomás gasztronómus, pincetulajdonos, és Végh Endre, a balatonfüredi borrend tagja, pincetulajdonos.
A forraltbor-főző versenyre 13 csapat nevezett, közülük öt arany-, öt ezüst-, kettő pedig bronzérmet kapott,
a borfőző király címet a Tihanyi Levendula Klub nyerte el, a közönség díját a Czaun Pincészet vehette át.
A farsangi fánksütésre nyolcféle édesség érkezett, a fánkkirálynőnek járó elismerést, illetve koronát
Dinamit Trió néven három balatonakali lány nyerte el: Tóth Beáta, Mersics Barbara és Varga Franciska.
A győztesek hat-nyolc centi átmérőjű, öt centiméter magas, aranybarna, könnyű és lágy fánkot sütöttek, egycentis szalaggal.
A legfinomabb borkorcsolyát a 11-féle, édes és sós ízű sütemény közül Galgóczi Erika készítette el, aki apró sajtos stanglival nyert.
Íme a recept!
A helybeli lányok a farsangi fánk fortélyairól lapunknak elmondták, a langyos búzalisztet átszitálták, illetve átszellőztették, majd langyos tejben felfuttattak egy kocka élesztőt. A tésztához tettek tojást, cukrot, pici sót, kevés rumot, és mindezt dagasztották. Fél óra múlva, amikor a tészta teteje szépen feljött, kifordították az edényből, és lisztezett deszkán kézzel még egyszer átgyúrták. Sodrófával körülbelül centis tésztaréteget nyújtottak, melyből korongokat szaggattak, amiket fél órán át pihentettek, majd a közepükbe ujjbeggyel kis mélyedést formáztak. A nem túl forró olajba a tésztapróba után kerültek a sütemények, amiket egy percig lefedtek, majd fedő nélkül gyorsan átfordítva aranybarnára sütötték a fánkokat.
Forrás: Veol.hu
Nyitókép: Illusztráció/Pixabay