Tihanyban is gyűjtenek a háború miatt szenvedőknek
A Tihanyi Apátság és a tihanyi bencés iskola, valamint a tihanyi Erzsébet kör közös tartósélelmiszer- és ruhagyűjtő kezdeményezés hirdetett. Kárpátaljai egyházi személyektől, rokonoktól érdeklődtek azzal kapcsolatban, hogy mire van szüksége a háború-sújtotta területekről menekülőknek. Mivel a Tihanyi Apátságban éppen felújítás zajlik
a Tihanyi Bencés Iskolában várják az adományokat, minden nap 8-16 óráig. Hétvégén juttatják el a csomagokat a keleti határra.
– Csendesen, nem a kirakatban, nem fotózkodva és a közösségi oldalakra posztolva igyekszünk segíteni. Mert nem az a lényeg, hogy a világ lássa, hanem hogy valódi segítséget tudjunk nyújtani a rászorulóknak – mondta Mihályi Norbert Jeromos tihanyi perjel.
A perjel imádságra hív és imaórákat is tartanak
A Tihanyi Bencés Apátság csatlakozott a Ferenc pápa által meghirdetett böjt- és imanaphoz. Március 2-án, Hamvazószerdán közös szentségimádást tartottak a szentmise előtt.
– Buzdítjuk a híveket, hogy vegyenek részt az imaóráinkon és hogy személyes imáikban is kérjék a Szentlélek kegyelmét az áldozatokra, a szenvedőkre és a döntéshozókra is – tette hozzá a perjel.
Ez a háború testvérgyilkosság – közösek az orosz-ukrán gyökerek
Tihany az ukránok és az oroszok szempontjából is fontos gyökerekkel rendelkezik. Ezért is fontos az apátságban, hogy mindkét fél békéjéért imádkozzanak.
– Itt idézem az Ukrán Ortodox Egyház vezetőjét, aki a Káin-Ábel testvérgyilkosság hasonlattal élt az események kapcsán. A moszkvai pátriárka is kiemelte, hogy a két nép közös gyökerekkel rendelkezik
– mondta Jeromos atya.
I. András király felesége, Anasztázia a Kijevi Ruszból, azaz a Kijevi Nagyfejedelemségből származott. Anasztázia nagyapja Szent Vlagyimir (Szent Vologyimir), aki az ő “Szent István királyuk” volt és a Dnyeper folyóban megkeresztelkedve vette fel a kereszténységet. I. András király feleségével, Anasztáziával együtt vélhetően Tihanyban van eltemetve, ezért mind ukrán, mind pedig orosz látogatók érkeznek a temetkezési helyhez, hogy imádkozzanak és leróják tiszteletüket.
(Teljesen pontos információk még nincsenek azzal kapcsolatban, hogy mindketten Tihanyban nyugszanak, hiszen a csontokat jelenleg is vizsgálják.) |
Jeromos atya a tihanyi kápolnából, a kereszt előtt állva adott interjút, melynek záró gondolatai az alábbiak voltak
– A béke keresését soha nem szabad abbahagyni, sem a saját életünkben, sem a környezetünkben, mert ennek hiánya kifordítja az embert önmagából. A jelenlegi konflikus is megmutatja, hogy
ha az ember nem keresi a békét, akkor nagyon hamar elveszíti az emberségét
– zárta gondolatait a tihanyi perjel.
Nyitókép: Mihályi Norbert Jeromos atya, a tihanyi perjel
Fotó: Andrónyi Tamás