Zsilipet bontanak a Siónál a vízszintszabályozás érdekében
Zsilipet bontanak a Siónál, ahol elkezdődött a régi leeresztőzsilip bontása a Balaton vízszintjét szabályozó nagyszabású projektben, és az üzemviteli épület szerkezetépítése is megkezdődött. A közel tizenkilenc milliárdos fejlesztés eredményeképpen javulnak a fenntartható vízkészlet-gazdálkodás és a Balaton vízszint-szabályozás feltételei, biztonságosabbá válik a vízleeresztés.
A Sió zsilipjének kapacitását a duplájára emelik
A Sió zsilip kapacitása a duplája lesz a korábbi másodpercenkénti hatvan köbméternek, ezzel biztosítható a vízterhelés hatékonyabb csökkentése nagy vizek esetén. Átépítik a két vízszintszabályozó nagyműtárgyat – a siófoki leeresztő zsilipet és a balatonkiliti mederduzzasztót, valamint a siófoki hajózsilipet.
A tervek szerint szeptember elején indul a leeresztőzsilipen lévő üzemi híd építése.
Amint ez elkészül, befejezhetik a régi műtárgy lebontását és megkezdődhet az íves híd építése is. Ezzel párhuzamosan a Sió felső szakaszának kotrása, valamint a bal parti töltésáthelyezés is folyamatban van.
Vízszabályozás anno
A Balaton ingadozó vízszintjét többször próbálták szabályozni a történelem folyamán. Az első beavatkozás Galerius császár nevéhez fűződik, aki a III. században vízlevezető csatornát építtetett valahol a mai Siófok térségében. Erről az eseményről Sextus Aurelius történetíró tájékoztat bennünket, aki leírja, hogy a császár 292-ben, elsősorban a Keszthelytől délre a mai Fenékpusztánál vezetett hadiút és átkelőhely biztonsága érdekében szabályoztatta a tó vízszintjét, és a környező területet megtisztíttatta az erdőktől. |
:
Forrás: sonline.hu
Nyitókép: sonline.hu