Budapest turizmusa jól teljesít, mégis bezár néhány napon belül az ország és Budapest legnagyobb szállodája, a Danubius Hotel Hungaria. A félezer szobás szállodát a bejelentés szerint négy hónapos kényszerpihenőre, konkrétan február végéig tartó bezárásra ítélte gazdasági megfontolásokból tulajdonosa és üzemeltetője, a Danubius csoport. A friss bejelentés kapcsán minden korábbinál erőteljesebben vetődik fel a kérdés, hogy képes lesz-e kitartani, illetve nyitva tartani az energiaválság idején az ország legnagyobb vidéki szállodalánca, a Hunguest Hotels. Labossa Lajos, a Hunguest Hotels Zrt. marketing- és kommunikációs igazgatója leszögezte, alapvető fontosságú a következő időszak vendégforgalma szempontjából, hogy a nemzetközi és országos jelentőségű, és egyben az adott települések gazdasági életére óriási hatást gyakorló, ikonikus fürdőhelyek, például Hévíz, Gyula, Bükfürdő, Hajdúszoboszló, Zalakaros, a nyitvatartás mellett döntöttek.
A Hunguest Hotels szállodái ugyanis szimbiózisban élnek a mellettük található fürdőkkel, azok a fürdővárosokban a legfontosabb, gyakorlatilag kizárólagos vonzerőt jelentik. Fürdő nélkül sem Bükfürdőre, sem Hajdúszoboszlóra, de Zalakarosra és Hévízre sem érkezne több turista, ezeken a helyeken a fürdőgyógyászatra és a wellnessre épült ki minden, a szállodák, a magánszálláshelyek és a vendéglátás egyaránt.
A drámai mértékű energiaár-emelkedés miatt a szállodaipar az eddigi legsúlyosabb válságával néz szembe – fogalmazott Labossa Lajos. A drasztikus mértékű költségnövekedést ráadásul senki, sem a vendéglátósok, sem a szállodaipar nem tudja áthárítani a vendégekre, nagy részét saját profitjuk rovására le kell nyelniük. A dinamikus árazással lehet némileg finomhangolni a bevételen, de mindenkor a lélektani határon belül szabad csak mozogni a kereslet fenntartása érdekében.
A piacvezető vidéki szállodalánc nagy kapacitású, 150-200 szobás, kiterjedt wellnessrészlegekkel rendelkező hoteleket üzemeltet, ezek épületei tetemes mennyiségű energiát használnak fel.
A drasztikus energiaár-emelkedés igazából tavaly október óta sújtja a szállodaipart, a Hunguestnél már ekkor elkezdték körültekintőbben monitorozni az energiafelhasználást az üzemeltetett létesítményekben – jelezte a kommunikációs igazgató.
Az energiafelhasználás csökkentésének szándékával hatékonyabb épületüzemeltetési eljárásokat vezettek be, és 2022 elején elindították a megújulóenergia-beruházási programot, amelynek keretében két szállodára telepítettek napelemet az első fél évben – tudtuk meg. További napelemes projektek is előkészítési és engedélyeztetési fázisban vannak. A nagyszabású izzócsereprogram pedig már lezajlott a Hunguest Hotels által üzemeltetett két, országos jelentőségű fürdőben, a Napfényfürdő Aquapolis Szeged és a Saliris Thermal & Spa épületében, ahol korszerű LED-izzókat szereltek fel. A beruházás költségvonzata összességében több tízmillió forint volt, amiből biztosították az épületek áramigényének csökkentését.
Az energiafogyasztás mérséklése, a létesítmények energiaigényének csökkentése minden részletre kiterjedő felmérés alapján történik a társaságnál, volt példa nemrég egy egész éttermi részleg üvegfelületének hővédő fóliázására is. Mindezeken túl folyamatosan keresik a további beruházási lehetőségeket ezen a területen.
A Hunguest Hotels három nagyszabású szállodafelújítási projektje, a Hunguest Panoráma, a Hunguest BÁL Resort és a Hunguest Bük már be is fejeződött korszerűsítése során kiemelt hangsúlyt fektettek az energiatakarékos megoldásokra, többek között épületfelügyeleti rendszerek kiépítésére, korszerű hőszigetelő anyagok és nyílászárók beépítésére. A részben a Kisfaludy-program támogatásával, nagyobb részben önerőből megvalósuló szállodafejlesztési program 2024-ben ér véget.
Szigorú költségkontrollal, napi többszöri fogyasztásellenőrzéssel, az energiapazarlás megelőzésével, de a vendégélményt érdemben nem befolyásoló működési változtatásokkal szeretnék átvészelni a következő hónapokat – fogalmazott Labossa Lajos. A magyar szállodaipari vállalat a keresletet stimulálva, a szűkülő piacon extrákkal igyekszik a vendégeket – kötelezettségek nélküli – foglalásra motiválni. A félpanziós ellátás mellé szinte mindegyik szállodájukban tartalmazza a szobaár a belépőt a városi fürdőbe is. Nemrég meghirdették az őszi gasztroheteket, ami ugyancsak azt sugallja, hogy a szállodalánc teljes erővel az év végére koncentrál.
Tizenegy településen pontosan tucatnyi hotelt üzemeltet a Hunguest, amely több helyen a legnagyobb foglalkoztatók között van.
A céges szinten több mint ezer dolgozó megélhetését biztosító vállalat kommunikációs igazgatója nem titkolta, hogy a jövő év első negyedévére ugyanolyan bizonytalanok a prognózisok, mint az elmúlt két és fél évben bármikor.
A szállodaipar még túl sem jutott a Covidon, amikor elkezdődött az energiaválság, majd az ukrajnai háború, a bizonytalan körülményekhez már szinte hozzászoktak az ágazati szereplők.
A Hunguest számára viszont legalább a lenullázódott orosz és ukrán vendégkör nem jelentett kiesést, mert a hévízi szállodájukat a Covid miatt előrehozott időpontban újították fel, és nyitás után már nem sokkal kitört az ukrajnai háború. Időközben 12 ezer vendégéjszakát önköltségen biztosítottak az Ukrajnából menekülteknek – tájékoztatott a marketing- és kommunikációs vezető.
A következő hetekre nem érzékelnek keresletcsökkenést, sőt, a tavalyinál jobb őszi hónapokra van kilátás az előfoglalások alapján.
Vízválasztó hónapokA Hunguest Hotels szállodát üzemeltet Bükfürdőn, Balatonalmádiban,Tapolcán, Hévízen, Zalakaroson, Szegeden, Gyulán, Hajdúszoboszlón, Nyíregyházán, Egerben és Egerszalókon. Ezek közül Egerszalókon és Szegeden van a cég hoteljének saját fürdője, a többi városban az önkormányzat üzemelteti őket. Megtapasztalták, hogy a fürdőbezárásokról szóló esélylatolgatás hatalmas pánikot keltett a helyiek és a vendégek körében is. Ezért is tartja fontosnak a cég a nyitvatartási szándéknyilatkozatokat, amelyek tudatában vendéglátók és vendégek is biztosabban tervezhetik a következő heteket. A gáz aktuális világpiaci árának csökkenése példa arra, hogy nemcsak negatív, de pozitív irányú változások is formálhatják az őszi-téli szezon kilátásait, de összességében senki semmit nem tudhat még biztosan. |
A Balatonra tömegközlekedéssel is eljuthatsz! Nézd meg menetrendi keresőnket!
:
Forrás: vg.hu
Nyitókép: Mészáros Annarózsa/likeBalaton.hu