197 éves történelem az Anna-bál
Az első Anna-bált 1825. július 26-án rendezte meg Balatonfüreden a Horváth-házban Szentgyörgyi Horváth Fülöp János leányának, Anna-Krisztinának a tiszteletére. Balatonfüreden a Szentgyörgyi Horváth család háza nemcsak a társasági élet központja volt, de egyfajta szellemi alkotóműhely is, ahol a század elején kibontakozó reformkor nagyjai időről időre összegyűltek.
Gyakran vendégeskedett itt Kossuth Lajos, Széchenyi István és Wesselényi Miklós is.
Anna az első bálon ismerkedett meg későbbi férjével, Kiss Ernővel, aki később az 1848-49-es magyar szabadságharc altábornagyaként a tizenhárom aradi vértanú egyike lett.
Balatonfüred egész hetes fesztivált szervez az Anna-bál köré és minden évben megtartják a szívhalászatot, ahol Krúdy Gyula “Balatoni szívhalászat” című novellája elevenedik meg a bált megelőző napon. A résztvevők egy balatoni motoros hajó fedélzetéről hosszú hálók segítségével próbálják a vízen lebegő fából készült szíveket kihalászni. A szívhalászat fődíjasa kísérőjével a következő évi Anna-bál vendége lesz.
Az Anna-bálon minden évben megválasztják a legszebb fiatal bálozót, és két udvarhölgyét. A díjazott hölgyek Herendi porcelánvázát kapnak a Herendi Porcelánmanufaktúra felajánlásaként. Az Anna-bál népszerűségét jól jelzi, hogy a július végi bálra a jegyek minden évben már tavasszal elfogynak.
Az unikális értékeket keresik
Az agrárminiszter sikertörténetnek nevezte a Hungarikumok Gyűjteményét és a Magyar Értéktárat. Nagy István a Hungarikum Bizottság legutóbbi, budapesti ülését követően elmondta: az értékek összegyűjtése mozgalommá nőtt. Országszerte és a határon túl is megmozgat mindenkit; felkutatják a szűkebb környezetükben fellelhető unikális értékeket, hogy bekerüljenek a helyi, a megyei, a külhoni nemzetrész vagy ágazati értéktárba.
A Hungarikumok gyűjteményébe tartozó értékek száma 85-re emelkedett, a Magyar Értéktár elemeinek száma pedig 142-ről 148-ra bővült. Kiemelkedő nemzeti érték lett a szaloncukor, a Hatvani aranyfácán sűrített paradicsom, a muravidéki vágottzsír, a Hajdú lisztek és őrlemények termékcsalád, a korhely halászlé és a hajdúdorogi Krisztus-katonaság görögkatolikus hagyománya.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás