Persze mielőtt belevágnánk egy ilyen kalandba, nem árt tisztázni, hogy mi is az a balatoni építészet. Egyáltalán, hogyan született meg és hogyan vált olyanná, amilyennek ma ismerjük. Éppen ezért az évadnyitó adásban a téma legismertebb hazai kutatóját, Wettstein Domonkost kérték meg, hogy helyezze képbe az érdeklődőket.
Az Auditórium elmúlt négy évadában a fenntarthatóságról beszélgettek, idén azonban látszólag témát váltanak: öt adáson keresztül a Balaton-régió építészetére fókuszálnak majd. Valójában azonban itt sem távolodnak el eredeti célkitűzésüktől, hiszen az ország talán legproblémásabb, leginkább pusztuló területéről van szó. A tó partján folyó fejlesztések épp úgy fenyegetik a természetet, mint épített örökségünket. Ha valahol, hát itt igazán szükséges lenne a fenntarthatóság szempontját figyelembe venni.
Az első adásban a téma ismert szakértőjét, Wettstein Domonkost, a BME Urbanisztika Tanszékének egyetemi adjunktusát, tanszékvezető helyettesét kérdeztük, akinek néhány hónapja jelent meg Balatoni építészet – stratégiakeresés a huszadik században című könyve. A beszélgetés során természetesen nem csak a balatoni épületek tervezése, hanem a part benépesülése, a fürdőtelepek kialakulás és a közösség fejlesztő ereje is szóba került. A huszadik század társadalmi változásai ugyanis épp úgy leolvashatók a partról, mint az építészeti divathullámok vagy akár a tájtervezési trendek.
Jövő csütörtökön Szemerey Samu, a Kortárs Építészeti Központ vezető szakértője mesél majd az Auditóriumban a Balaton-felvidék helyzetéről, és arról, hogy mi is az az intelligens tájhasználat.
A Balatonra tömegközlekedéssel is eljuthatsz! Nézd meg menetrendi keresőnket!
:
Forrás: epiteszforum.hu
Nyitókép: Mészáros Annarózsa/likeBalaton.hu