2019. október 15-17. között rendezik meg a Budapesti Víz Világtalálkozót (Budapest Water Summit). A közszolgálati média – összhangban a természetvédelemre is kiterjedő értékteremtési és értékőrzési céljaival – a rendezvény kiemelt jelentőségére tekintettel kimagasló színvonalú dokumentumfilmekkel készül a jeles eseményre. Szó lesz a vulkánokról, mésztufa lépcsőkről, barlangokról, homokbuckákról és a szurdokvölgyekről, amelyek az Európai Geopark Hálózat részei, a mocsarak pedig nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek.
A meteorológusok a klímaváltozás miatt a Balatonnál idén is kifejezetten meleg nyárra és az átlagnál kevesebb csapadékra figyelmeztetnek figyelmeztetnek. Szerencsére a tó szabályozási rendszere nem engedi, hogy extrém módon csökkenjen a vízszint, de emellett is érdemes több figyelmet fordítanunk a környezetünk és a bolygónk védelmére.
Az öko-tudatosság a Balatonnál kiemelten fontos szempontnak számít. Itt például arról olvashatsz, hogy mit kell tudni a Hévízi-tó átfogó tóvédelmi programjáról.
A közmédia televíziós csatornáin ma is rendszeresen láthatóak természetvédelemmel foglalkozó, ismeretterjesztő alkotások. A víz világa főcím alatt futó filmválogatások között olyan világhírű filmek tekinthetőek meg, mint például a BBC által készített, lenyűgöző látványvilágú Bolygónk a Föld II és a Kék Bolygó II David Attenborough természettudós, dokumentumfilmes tolmácsolásában.
A Duna csatorna vetíti az ORF Univerzum témába vágó részeit is, amelyek A Duna – Európa ütőere, Plitvice – A zuhatagos tavak vidéke, illetve a A Boden-tó – Smaragd Európa szívében alcímen követhetőek. A nézők válogatást láthatnak a Gödöllői Nemzetközi Természetfilm Fesztivál filmjeiből is: az Üzenet a palackban című dokumentumfilm, a PET Kalózok történetét dolgozza fel, akik több száz „folyamkilométert” tettek meg a Tiszán, és a több ezer önkéntessel együtt több mint 18 tonna hulladékot termeltek ki a folyóból.
Készítette: Szaniszló Hajnalka