2018.09.19. 20:00
Mámorító édességek szőlőből
A szőlő az ősz egyik főszereplője. Általában mosva, kicsit lecsöpögtetve, fürtönként kebelezzük be, de akár desszerteket is készíthetünk belőle, ahogy már az ókori rómaiak is tették.

A szőlő nagyon jó alapanyag. Mivel időigényes a pucolása, így inkább díszíteni szoktunk vele desszerteket, pedig nagyon finom rétesben vagy esetleg clafoutis-ban (ejtsd: klafuti), de készíthetünk vele pitét is, ahol a töltelék felét az alma adja, a másik felét pedig a szőlő teszi ki. Aki nagyon ráér, az nyugodtan magozhatja a nagyobb szemű szőlőt, de vehetünk magnélküli fajtát is, ami azon felül, hogy nincs vele macera, finom mézédes.

A különböző krémes, túrós, joghurtos tortákat is gazdagíthatjuk szőlővel, illetve a pohárkrémekhez is nagyon jó passzol, főleg, ha egy kevés édes borral készült maga a krém is. A krémes dolgoknál a tejberizs is szóba jöhet, ha magába a rizsbe egy kevés mazsolát is belefőzünk, akkor lesz teljes a harmónia a tetejére ültetett szőlőszemekkel.

Kevert tésztákba, muffinokba, piskótákba is nyugodtan szórhatunk szőlőt. A kalácsfelfújtat is gazdagíthatjuk vele, vagy akár a stíriai metéltbe, vargabélesbe is nyugodtan kerülhet akár többféle színű, ízű, fajtájú szőlő is.

A szőlő származékait sokkal gyakrabban használjuk süteményekbe, mint magát a szőlőt. Gondoljunk csak bele, hogy a mazsola hány és hány desszert elengedhetetlen kelléke. A somlói galuskától a puncstortáig számos desszertünk tartalmaz mazsolát.

A borból sodó és hab is könnyedén készülhet, sőt pácolhatunk vagy felfőzhetünk benne sokféle alapanyagot, és a musttal is többféle édesség készíthető. És akkor még nem is beszéltünk a borból készített zselékről.

De milyen desszertet is készítsünk, ha van otthon néhány fürt felhasználásra váró szőlőnk?

KRÉMES SZŐLŐSALÁTA
Hozzávalók:
50 dkg zöld magnélküli szőlő
50 dkg vörös magnélküli szőlő
10 dkg tejföl
15 dkg lágy krémsajt
8 dkg porcukor
1/2 rúd vanília
A tetejére:
12 dkg barna nádcukor
12 dkg pekándió

Elkészítés: Félbevágom a szőlőszemeket és egy nagy tálba teszem. Összekeverem a tejfölt a sajttal, hozzáadom a cukrot, a kikapart vanília belét és egy leheletnyi sót. A krémbe beleöntöm a szőlőszemeket és óvatosan átkeverem. A tetejére az összetört pekándió és a nádcukor keverékét teszem, majd a tálat egy éjszakára a hűtőbe rakom. Hidegen tálalom.

SZŐLŐS METÉLT
Hozzávalók:
25 dkg széles metélt tészta
25 dkg szőlő
10 dkg mazsola
2 dl tejföl
4 tojás
4 evőkanál cukor
2 dl desszertbor

Elkészítés: A mazsolát előző este beáztatom a borba. A metéltet enyhén sós vízben kifőzöm. A tojásokat szétválasztom, a sárgájukhoz hozzáadom a cukor felét és habosra keverem, majd ehhez adom a tejfölt. A fehérjéket a maradék cukorral kemény habbá verem, és egy habverő segítségével összeforgatom a tejfölös krémmel. Hozzáadom a lecsöpögtetett mazsolát és a szőlőszemeket, végezetük az egészet összekeverem a leszűrt tésztával. Vajjal kikent, zsemlemorzsával kiszórt tepsiben sütöm, amíg szép aranybarna színe nem lesz.

SZŐLŐS-SZILVÁS LEPÉNY
Hozzávalók:
15 dkg tönköly finomliszt
5 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
1,25 dkg friss élesztő
1 dl langyos víz
2 tojás sárgája
4 teáskanál cukor
csipet só
4 dkg vaj
1/2 teáskanál fahéj
A tetejére:
15 szem szilva
20-30 szem szőlő
barna cukor
fahéj

Elkészítés: A tészta alapanyagait alaposan összegyúrom, nyújtom, hogy kellemesen, kis széllel elférjen egy zsírozott, lisztezett tortaformában. Itt hagyom jó fél órát kelni. A szilvát félbe szedem, majd a megkelt tésztára fektetem úgy, hogy felfelé legyen a belseje. Közé szórom a szőlőt, majd meghintem nagyszemű barna cukorral és kevés fahéjjal. 180 fokos előmelegített sütőbe teszem, megsütöm.

Szöveg és további remek receptek: mindmegette
Fotók: pixabay.com

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva